Novinky
Vychádzka s novým pomocníkom
Športový deň v MŠ
"TÚLAVÉ TOPÁNKY"
Poďakovanie
V čase letných prázdnin júl - august 2012 sa v MŠ Kamenica nad Cirochou uskutočnila prestavba sociálnych zariadení. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pánovi starostovi Ing. Alexandrovi Bugyimu za to, že umožnil túto rekonštrukciu uskutočniť a takto spríjemniť našim deťom pobyt v MŠ. Zároveň ďakujeme stavebnej firme p. Gamboša , ktorá túto prestavbu zrealizovala.
Deti a kolektív zamestnancov MŠ
Začiatok nového školského roka
Lastovičky odleteli, ihriská osireli, dozneli i posledné tóny prázdninových piesní . Bol to neklamný dôkaz toho, že prázdniny sa skončili a začala sa škola.
Písal sa 3. september 2012. Prebudili sme sa do slnečného rána. Slávnostne oblečení a plní očakávania sme vykročili ku škole. Jedni sa na ňu tešili, druhí boli z toho smutní, niektorí zasa radi, že sa po dvoch mesiacoch stretnú so svojimi kamarátmi a zažijú s nimi nezabudnuteľné chvíle, na ktoré budú dlho spomínať.
Najväčšie očakávania mali istotne naši prváci. Po svätej omši, ktorú celebroval pán farár Mgr.Sepeši bolo v škole spoločné stretnutie žiakov, učiteľov a zamestnancov školy na ktorom po odznení posledných taktov slovenskej hymny sa ujal slova pán riaditeľ Mgr.Tokár. Privítal pána starostu Ing.Bugyiho, žiakov, učiteľov i zamestnancov školy. Osobitná pozornosť z jeho strany patrila deviatakom, ktorí končia štúdium na našej škole a prvákom, ktorí nesmelo stáli pri svojich rodičoch a plní očakávania neisto pozerali okolo seba, čo sa bude diať. Pán starosta poprial pánu riaditeľovi Mgr.Tokárovi a pani zástupkyni Mgr.Kaššaiovej veľa osobných i pracovných úspechov v ich riadacej činnosti a ostatným dostatok trpezlivosti a radosť zo života v školských laviciach.
Po skončení oficiálnej časti sa žiaci po prázdninách po prvýkrát spoločne stretli vo svojich triedach so svojimi triednymi učiteľmi a obohatení o prvé dojmy a poznatky sa rozišli domov.
Na začiatku nového školského roka si môžeme vzájomne popriať všetko dobré, aby sa nám v škole darilo a spoločne sme utvorili jednu veľkú školskú rodinu, ktorá sa bude vzájomne rešpektovať, navzájom si pomáhať tak, aby ciele a úlohy, ktoré stoja pred nami, boli splnené.
PaedDr.Helena Babrňáková
Hovorí sa, že zmena je život. Zmena nastala aj na tunajšej škole. Školský rok 2012 / 2013 začíname pod vedením pána riaditeľa Mgr.Slavomíra Tokára a pani zástupkyne Mgr. Ivety Kaššaiovej.
Touto cestou im želáme veľa elánu a pohody pri riadení školy, radosť a úsmev na tvári, nespočetné množstvo nápadov, úspechy pri realizovaní stanovených cieľov a splnenie všetkých predsavzatí.
Kolektív učiteľov a zamestnancov ZŠ s MŠ a ŠJ
KONIEC ŠKOLSKÉHO ROKA
Všetko sa raz začína a všetko sa raz končí. Aj školský rok 2011/ 2012 uzatvára za sebou otvorenú bránu. Dnes už môžeme hodnotiť aký bol. Dobrý? Zlý? Splnil naše očakávania? Dosiahli sme, čo sme si predsavzali? Na tieto i na ďalšie nevyslovené otázky si musí každý z nás sám dať odpoveď.
Na tunajšej základnej škole sa tiež hodnotilo. Bolo to 29.júna. Tento deň sa začal pre žiakov, učiteľov a zamestnancov školy svätou omšou, ktorú celebroval pán farár Mgr. P. Sepeši. Po jej skončení sa uskutočnilo záverečné vyhodnotenie na dolnej chodbe tunajšej školy. K zhromaždeným sa prihovorila pani riaditeľka Mgr. A. Strajňáková, ktorá pozitívne zhodnotila školský rok 2011/ 2012. Pán starosta Ing. A. Bugyi poďakoval pani riaditeľke za úspešnú spoluprácu pri riadení tunajšej školy a súčasne oboznámil prítomných s výsledkami výberového konania na post riaditeľa základnej školy. Novým riaditeľom bol od prvého júla vymenovaný pán Mgr. S.Tokár, ktorému poprial veľa chuti, elánu do ďalších dní a žiakom i učiteľom krásne, ničím nerušené prázdniny.
Lúčili sme sa nielen so školským rokom, ale aj s deviatakmi, ktorí nastupujú na novú cestu života a opúšťajú našu školu. Osobitné ocenenie získal deviatak A. Burda, ktorý reprezentoval tunajšiu školu v mnohých súťažiach a získal v nich popredné umiestnenia. Z rúk pána starostu si prevzal knihu a finančnú odmenu. Po rozlúčke, ktorú pripravili naši deviataci sa žiaci odobrali do tried, kde im ich triedni učitelia odovzdali vysvedčenia, ktoré boli výsledkom ich snaženia a práce počas celého školského roka. Niektorí spokojní, iní so smútkom na tvári opúšťali našu školu. Nuž, ale taký je už život. Prináša so sebou radostné, ale aj menej príjemné chvíle.
Dnes, na prahu prázdnin, prajeme všetkým veľa slnečných dní naplnených oddychom a pohodou, aby každý načerpal dostatok síl, ktoré budú potrebné v novom školskom roku.
A čo dodať na záver? Dovidenia v školskom roku 2012/ 2013.
PaedDr.Babrňáková Helena
Výlet do Humenného
Končí sa školský rok. Žiaci sa tešia na prázdniny, na oddych, hry a výlety, ktoré ich čakajú. Koncoročný výlet absolvovali druháci ešte pred prázdninami. Vybrali sa spolu s triednou učiteľkou a pani Vaskovou do Humenného. Navštívili historické múzeum v humenskom kaštieli. Prezreli si dobové izby, oboznámili sa so spôsobom života vtedajších ľudí. Žiakov zaujalo i prírodovedné múzeum, v ktorom spoznali rôzne druhy živočíchov. Po skončení prehliadok sa posilnili sladkou zmrzlinou a prešli sa po námestí v Humennom. Spokojní z toho, že im prialo počasie sa spoločne vrátili do Kamenice.
PaedDr.Babrňáková Helena
Rozlúčka v MŠ
Dňa 27.6. 2012 sa v našej MŠ rozlúčili predškoláci s mladšími kamarátmi. Lúčili sa krásnymi básničkami, piesňami a divadielkom o Šípovej Ruženke. Samozrejme sa nezabudli poďakovať aj pani učiteľkám. Čakala ich pripravená rozlúčková hostina plná dobrôt. Nechýbalo šampanské, zmrzlina a výborné zákusky od mamičiek.
Touto cestou sa chceme poďakovať týmto mamičkám: pani Vaskovej Alene
pani Dobdovej Alene
pani Zeleňákovej Gabriele.
Lucia Mažeriková, učiteľka MŠ
Deviataci u starostu
V utorok 19. júna boli deviataci našej školy slávnostne prijatí u pána starostu. Prijatie u starostu je na našej škole tradícia, každoročne takto deviataci ukazujú, že aj keď už naďalej nebudú žiakmi našej školy, ostanú hrdými Kameničanmi a budú naďalej robiť dobré meno obci. Zároveň sa podpisuje kronika školy.
Prvá sa slova ujala triedna učiteľka Ing. Anna Dunajová, zároveň predstavila všetkých žiakov starostovi. Potom samotný starosta. Vo svojom príhovore vyzdvihol dôležitosť vzdelania, usilovnosti, hrdosti k obci. Potom sa ujala slova pani riaditeľka, ktorá vtipne zaželala všetkým deviatakom len to dobré a , samozrejme, veľa úspechov v pokračujúcom štúdiu.
Po príhovore pani riaditeľky podpísal pán starosta kroniku našej školy spolu s triednou učiteľkou a pani riaditeľkou. Nasledovalo malé posedenie so starostom, potom sa deviataci pobrali na zmrzlinu, ktorá bola naozaj veľmi chutná a za deväťročnú snahu a úsilie aj naozaj zaslúžená.
Ľuboš Nacko, 9.A
Prvácky milionár !
Dňa 5.6.2012 naši prváci predviedli svoje vedomosti na otvorenej hodine pre svojich rodičov a starých rodičov. Pozvanie prijala aj pani riaditeľka A. Strajňáková a predsedníčka žiackeho parlamentu A.M. Suchárová, ktorá bola zároveň aj zapisovateľkou súťaže.
Touto súťažnou formou si naši prváci zopakovali nadobudnuté vedomosti zo slovenského jazyka, matematiky a prírodovedy. Základom správnych odpovedí bolo ich dôkladné a plynulé čítanie s porozumením, ktoré zvládli famózne.
Víťazkou vedomostnej súťaže - „Prvácky milionár“ sa stala Veronika Drančáková s 10 bodmi. Hneď za ňou, s 9 bodmi sa umiestnila Natalka Sojčáková. Na 3. mieste boli všetci ostatní s rovnakým počtom bodov.
Ich schopnosťami bola veľmi milo prekvapená pani riaditeľka, ktorá ich pochválila za krásne čítanie a správne odpovede. Všetkých odmenila cenami.
Mgr. M. Stebilová
Predškoláci v našej škole !
28.5.2012 – v pondelok do 1. ročníka zavítali na otvorenú hodinu predškoláci so svojimi učiteľkami. Témou hodiny bola „RODINA“ . Naši prváci na hodine výborne zvládli všetky zadané úlohy. Zaspievali predškolákom aj pieseň o rodine, ktorú sa naučili na začiatku šk. roka. Učiteľka 1. ročníka zapojila do vyučovacieho procesu aj budúcich prvákov, ktorí boli smelí aj aktívni. Hodina sa páčila nielen im, ale aj ich učiteľkám. Tie boli milo prekvapené plynulým čítaním, krasopisom a ich vedomosťami.
Mgr. M.Stebilová
SPORT DAY
Dňa 25.5.2012 – v piatok sa zo všetkých žiakov školy na chvíľu stali športovci. Už druhý rok sme sa zapojili do športovej súťaže, ktorú vyhlásila ALIANZ – SLOVENSKÁ DSS.
Cieľom zapojenia sa do súťaže bolo to, aby deti venovali viac času športu, a aby sa pohyb stal prirodzenou súčasťou ich života. Hlavnou výhrou je finančná odmena 1 000.-€ .
Podmienkou súťaže bolo natočiť 10 min. video s ľubovoľným aktívnym pohybom, ktoré sme potom pripojili na sociálnu sieť www.sporttube.sk, na ktorej môžu hlasovať, a tým zvýšiť našu šancu na výhru. Rozhoduje o tom práve počet vzhliadnutí videa a hlasovanie.
Mladší žiaci ukázali svoju rýchlosť a zručnosť na kolobežkách, korčuliach a v slalomovom behu s loptou. Staršie žiačky si spolu s učiteľkami zatancovali zumbu, ktorá im išla veľmi dobre. Tanečné kroky im predtancovala p. E.Ihnátová. Starší chlapci si zahrali obľúbený futbal.
Verím, že všetci mali z pohybu radosť a dobrý pocit, že poznajú cestu ku zdraviu a ku kamarátstvu. Hlasujte všetci, aby sme vyhrali!
Mgr.M. Stebilová
Koncoročný zájazd do Poľska
„Skloniť sa treba k práci, čo dáva ľuďom chlieb. Hlbšie sa však treba skloniť k matkám, čo dali život deťom. Ale najhlbšie k učiteľom, čo z bytosti vychovali človeka. Lebo je ľahšie vrch preniesť, rieku zahatať , prinútiť ju proti prúdu tiecť, ako vychovať človeka so srdcom a dušou ľudskou“.
J.A. Komenský
Rodina a škola sú dva najvýznamnejšie atribúty pri výchove a vzdelávaní . Často aj od ich vzájomných vzťahov závisí pohľad dieťaťa a neskôr mladého človeka na svet. Ovplyvňujú jeho správanie, postoje, aj hierarchiu hodnôt. V tomto smere naša škola má veľmi peknú spoluprácu s rodičmi.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí rodičia žiakov 8. a 9.ročníka darovali svojim deťom zmysluplný darček v podobe poznávacieho zájazdu do Poľska, ktorý sa uskutočnil 31.5. a 1.6.2012. Žiakov sprevádzala pani riaditeľka Mgr. Agáta Strajňáková a triedna učiteľka 8.B triedy Mgr. Marta Jančíková.
Prvý deň žiaci navštívili soľnú baňu Wieliczka. Po tom, ako sme všetci zdolali 54 poschodí a zišli 135 metrov pod zemský povrch, mohli sme obdivovať krásne soľné sochy, soľné jazerá, soľnú katedrálu a iné skvosty.
Po prehliadke soľnej bane nasledovala exkurzia mesta Krakow a hradu Wawel. Vo Wieliczke aj v Krakowe sme mali príjemnú poľskú sprievodkyňu, ktorá študovala slovenský jazyk v Banskej Bystrici.
Na druhý deň ráno naša skupina odchádzala do smutného prostredia koncentračného tábora Oswiecim .Po celom koncentračnom tábore nás sprevádzala sprievodkyňa, / priamy svedok- ako malé dievčatko/ ktorá nám podala smutné svedectvo o utrpení, ktoré tam museli ľudia a deti prežiť. Videli sme na vlastné oči budovy, v ktorých väzni bývali a tiež plynovú komoru. V jednotlivých budovách boli rôzne expozície ako fotky väzňov, ich kufre a veci, ktoré si doniesli so sebou a rôzne ďalšie veci. Navštívili sme aj Slovenskú expozíciu, ktorá prostredníctvom fotiek a vecí slovenských väzňov vypovedala o ich ťažkom živote v tábore. Po prehliadke v Osvienčime sme sa presunuli do neďalekého koncentračného tábora Birkenau. Opúšťali sme tieto miesta so smútkom v očiach, a nie iba my. Videli sme tam turistov: dospelých, ale aj našich rovesníkov z rôznych kútov sveta, ale každý z nich a z nás nezávisle od farby pleti si určite kládol otázku: “Ako také niečo hrôzostrašné sa mohlo stať a ako to mohlo ľudstvo dopustiť?” Zmenilo to nás a zanechalo v nás stopy na celý život.
Cesta domov bola príjemná, hoci väčšina z nás po dvoch náročných dňoch bola unavená. Domov sme sa vrátili v neskorých večerných hodinách.
Veľké poďakovanie patrí všetkým zložkám, ktorí sa podieľali na organizovaní zájazdu, no najmä rodičom žiakov, ktorí aj napriek zložitej finančnej situácii darovali svojim deťom tento zájazd a taktiež CK „Galanda“ v Snine za primeranú cenu a výbornú organizáciu zájazdu. Osobitné poďakovanie patri vodičovi pánovi Rastislavovi Grundzovi za bezpečnú jazdu.
Veríme, že spomienka na tento výlet nám ostane na celý život.
Beseda so včelárom
Kto je pracovitý o tom sa hovorí, že je usilovný ako včelička. A je to pravda.
Včely sú svojím prístupom k práci pre nás ľudí často vzorom. O včele medonosnej sa učili žiaci druhého ročníka na hodine prírodovedy. Informácie, ktoré im poskytla triedna učiteľka p. PaedDr. Babrňáková doplnil p. J.Kriško, dlhoročný včelár, svojimi postrehmi. Podelil sa s poznatkami, ktoré získal pri svojej práci. Oboznámil žiakov so zaujímavosťami zo života včiel, ich významom pre prírodu i človeka. Priniesol so sebou trúda, ktorého druháci videli prvýkrát naživo. Žiakov daná téma zaujala, preto sa aktívne zapájali do diskusie. V závere vyučovacej hodiny p.učiteľka Babrňáková poďakovala p. Kriškovi za jeho prínos pre skvalitnenie poznatkov žiakov týkajúcich sa včely medonosnej.
Siedmaci na meteorologickej stanici
Dňa 31. mája naši siedmaci navštívili meteorologickú stanicu tu v Kamenici nad Cirochou v rámci predmetu Fyzika, na ktorom sa v tomto školskom roku venovali aj meteorológii. Hneď na začiatku ich privítala pracovníčka stanice, ktorá sa spoločne s menšou skupinou ľudí stará o beh tejto stanice. Porozprávala im, aké rôzne prístroje sú na meteorologickej stanici a ako fungujú. Žiaci na vlastné oči videli ombrograf, barograf, heliograf....doteraz sa s takýmito prístrojmi stretli len v učebniciach.Taktiež im vysvetlil základné pravidlá predpovede počasia. Z exkurzie si žiaci odniesli domov nové vedomosti, ktoré určite využijú nielen na hodinách fyziky, ale aj v každodennom živote.
...pozri fotoalbum...
DEŇ OBCE
V Kamenici nad Cirochou sme si 19.5.2012 pripomenuli "Deň obce".
Tento deň bol ako z rozprávky zaliaty slnečnými lúčmi a veselou náladou, ktorá sršala z prítomných návštevníkov kamenického letiska.
Aj učitelia a žiaci základnej školy sa zúčastnili týchto osláv.
Tí, ktorí radi maľujú prišli a predviedli svoje výtvarné majstrovstvo maľovaním rozprávky pod dohľadom p. učiteľky Mgr. Frívaldskej a p. učiteľky PaedDr. Babrňákovej.
V ďalšej časti programu Kamenický štvorlístok spolu s riaditeľstvom ZŠ sa inšpirovali markizáckou reláciou "Modré z neba" a realizovali niektoré sny žiakov tunajšej školy. Simona Šulovská so spolužiakmi vysnívala pre triednu učiteľku p. Mgr. Engelovu týždennú dovolenku. P. riaditeľka Mgr. Strajňáková jej ju umožní čerpať v rozsahu dvoch dní. Deviataci spolu s triednou učiteľkou p. Ing. Dunajovou potešili Olinku Ščerbanovsku, ktorej vďaka p. Minichovej z Humenného sa podarilo zariadiť detskú izbu nábytkom. P. Nergeš umožnil Balkovi, žiakovi 9. A triedy povoziť sa na kamióne. Sponzor p. Ing. Mňahončák splnil sen Alžbetke Mažerikovej, ktorá si vysnívala psíka. Jej sprostredkovateľom bol brat Jakub.
Po zrealizovaní snov nasledoval kultúrny program. O jeho spestrenie sa pričinili svojím vystúpením žiaci našej školy. Úvod patril mažoretkám pod vedením p. učiteľky PaedDr. Sivčovej. P. učiteľka Mgr. Stebilová a p. učiteľka Mgr. Kaššaiová pripravili so žiakmi 1. stupňa ZŠ ľudové pásmo "Zahrajme še na svadbu", ktoré zožalo zaslúžený potlesk. Prepojenie troch generácií v speve sme obdivovali v "Mixe ľudových piesní" v podaní žiakov našej školy, p. učiteľky Kaššaiovej , p. učiteľky L. Mažerikovej a dôchodcov. Na harmonike ich doprevádzal bývalý žiak Ján Ferko.
"Deň obce sa vydaril", mohli sme spokojne povedať. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník, ktorý nás ešte len čaká na budúci školský rok.
...pozri fotoalbum...
PaedDr.Helena Babrňáková
Učiť možno slovami, vychovávať len príkladom.
J. A .Komenský
Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Žiaci našej školy v týchto dňoch spomínali aj na 11 padlých obyvateľov Kamenice nad Cirochou.
V roku 1950 vďační občania obce postavili padlým rodákom v II. svetovej vojne pomník. Tento pomník má pripomínať najmä mladým, že ich šťastný a radostný život si vyžiadal veľké obete. Dňa 9. mája žiaci našej školy spolu s predsedníčkou MO SZPB v Kamenici nad Cirochou pani Magdalénou Jackovou si uctili pamiatku padlých hrdinov a položili k pamätníku kyticu kvetov.
Ďalší deň žiaci navštívili pána Jána Kormucika, ako priameho účastníka odboja. So záujmom si vypočuli jeho životný príbeh a obdivovali jeho spev, v ktorom zazneli pesničky z vojenských čas. V mene vedenia školy, učiteľského kolektívu a všetkých žiakov našej školy mu žiaci zároveň zablahoželali ku krásnemu životnému jubileu - 90 rokov. Všetkým chutili aj domáce šišky, ktorými žiakov ponúkla pani Kormuciková spolu so svojou dcérou pani Vatahovou.
Mgr. Marta Jančíková
Výchovný koncert
Na základnej škole sme 2. 5. 2012 privítali J. Gaža - muzikálového herca i speváka skupiny Arzén a R. Pažeja - profesionálneho moderátora rádia Zet.
Prišli k nám s výchovným koncertom "Potulky Slovenskom", ktorý bol určený pre žiakov 1.stupňa základnej školy. Mladý človek sa často stratí v živote, nevie ktorým smerom sa má uberať. V takýchto chvíľach mu pomôžu rodičia, učitelia, priatelia. Horšie býva, keď zablúdi v lese. Vtedy musí vziať rozum do hrsti a pomôcť si sám. Zorientovať sa mu pomôžu skúsenosti a poznatky získané v škole.
Naši hudobní hostia preto formou videoprojekcie vysvetlili a doplnili žiakom pojem "smerová ružica", zopakovali s nimi orientáciu na mape pomocou svetových strán, ukázali naše najvyššie pohorie Tatry i najznámejšie hrady a zámky. Oživením koncertu boli melodické pesničky doplnené priamymi vstupmi žiakov.
Po skončení tohto koncertu nasledoval druhý pod názvom "Kam kráčaš...", ktorý bol pripravený pre žiakov druhého stupňa našej školy. Rozoberali sa problémy mladého človeka ako sú priateľstvo a láska, úsmev a šťastie i ochrana ľudského života. Nakoniec zaznela zhudobnená "Marína" od A. Sládkoviča.
V závere obidvoch koncertov p. zástupca Mgr. S. Tokár poďakoval hosťom za ich pripravený hudobný program. Rozlúčil sa s prianím, aby sme sa o rok opäť stretli na podobnom výchovnom koncerte.
PaedDr. H. Babrňáková
Divadelné predstavenie v Košiciach
Žiaci prvého stupňa našej základnej školy sa spoločne zúčastnili divadelného predstavenia "Tri prasiatka a vlk úžerník", ktoré sa odohralo 24. apríla na Malej scéne Štátneho divadla v Košiciach. Hra, ktorú napísal Ľudovít Feldek bola doplnená pesničkami nášho humenského rodáka Mariána Čekovského.
Od prvých chvíľ si prasiatka Maško, Paško a Nepostraško získali srdcia mladých návštevníkov divadla. Hrdinsky odolávali prefíkanému vlkovi, ktorý ich chcel oklamať. Ako to v rozprávke býva zvykom, nakoniec sa všetko na dobré obrátilo. Zlý vlk bol potrestaný a dobré prasiatka sa zachránili. Po skončení predstavenia žiaci navštívili cukráreň, kde sa posilnili sladkým koláčikom i chutnou zmrzlinou. Obohatení o nové dojmy a zážitky z Košíc sa poobede spolu so svojimi učiteľmi vrátili do Kamenice.
PaedDr. Helena Babrňáková