Materská škola

        • Zápis detí do MŠ

        • Dieťa sa na predprimárne vzdelávanie prijíma na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, ktorú podáva riaditeľovi/zástupkyni materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast, potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája.

          Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie si môžete prevziať u zástupkyni MŠ a to denne v čase od 11:00 - 12:30 hod., alebo stiahnuť na tomto webe v časti "Tlačivá k stiahnutiu".

          Pri vyššom počte zapísaných detí ako je kapacita MŠ sme v zmysle školského zákona stanovili kritériá pre prijatie detí do MŠ.

          Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti:

          - pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné (deti, ktoré dosiahli päť rokov veku do 31. augusta),

          - ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania,

          - ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie v MŠ v zmysle § 3 písm. b). a § 59b ods. 1 školského zákona. 

          V prípade, ak je zvýšený záujem zákonných zástupcov o prijatie detí do MŠ, riaditeľ MŠ pri prijímaní nesmie uprednostniť deti mladšie ako tri roky pred prijatím starších detí. Tieto deti možno prijať len vtedy, ak sú uspokojené žiadosti zákonných zástupcov starších detí. Deti od dovŕšenia dvoch rokov veku sa prijímajú výnimočne a to len vtedy, ak je kapacita MŠ ešte voľná a ak sú uspokojené žiadosti zákonných zástupcov starších detí. 

           

           PREČO  ZAPÍSAŤ SVOJE  DIEŤA DO NAŠEJ MATERSKEJ  ŠKOLY?

           

          Vážení rodičia.

          Po prečítaní tohto článku sa možno mnohí z Vás dozvedia odpoveď na otázku- Prečo mám dať svoje dieťa do materskej školy?-

                   Každý rodič má na výchovu svojho dieťaťa svoje metódy často krát odliš od metód iných rodičov. Je pravda, že každá rodina vychováva svoje dieťa inak. Možnože si poniektorí z Vás povedia, že Vaše dieťa nebude vychovávať nikto cudzí, veď Vy ho naučíte všetko čo pre vstup do ZŠ potrebuje. Dovolili by sme si s Vami nesúhlasiť.

                   Materská škola dopĺňa rodinnú výchovu o výchovno- vzdelávaciu činnosť zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa. Predškolská dochádzka a samotná návšteva detského kolektívu naučí dieťa správať sa v situáciách, ktoré sa v rodinách bežne nestávajú. Dieťa si zvykne a naučí sa žiť v kolektíve, často sa naučí prehrávať ale aj presadiť sa v skupine detí. Už v tomto období sú jasné a viditeľné prejavy osobnosti dieťaťa vo vzťahu k iným deťom. Rodič či pedagóg má preto stále čas zareagovať a správne dieťa usmerniť. Správanie sa v rovnocennom kolektíve detí je úplne odlišné od správania sa v úzkom kruhu rodiny. Taktiež sa dieťa naučí rešpektovať inú autoritu ako rodiča. V neposlednom rade sa dieťa naučí mnoho hier, piesni, básni či riekaniek. Získa aj veľa vedomostí, ktoré sú zhrnuté v  Štátnom vzdelávacom programe  pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. Ten určuje základné minimum  (základné učivo vrátane požadovaných spôsobilosti, ktoré deti majú zvládnuť), ktoré garantuje štát prostredníctvom materskej školy a učiteliek, ktoré spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti.

                   Stáva sa, že poniektorí rodičia nie sú si istí, či je ich dieťa pripravené na vstup do materskej školy. Možnože sa pýtate známych či priateľov čo všetko je treba zabezpečiť, podniknúť, alebo ako pripraviť svoje dieťa pre vstup do materskej školy.

                   Dovoľte nám niekoľko užitočných rád z našej dlhoročnej praxe.

           

          Často je ťažké nájsť si dostatok času na vypočutie si dobrých rád od učiteliek Vašich detí a nám učiteľkám zas nevyhovujú rozhovory medzi dverami o Vašich deťoch najmä, keď v triede pobehuje ešte zopár detí na ktoré musíme dávať pozor. Preto každý z Vás sa musí zamyslieť nad otázkou- JE MOJE DIEŤA PRIPRAVENÉ A SCHOPNÉ NAVŠTEVOVAŤ MŠ?-

          Hneď na začiatku je potrebné si odpovedať na otázky:

          Komunikuje moje dieťa?- Mnohé deti nekomunikujú, alebo komunikujú len s vami rodičmi. Z toho dôvodu môže byť adaptácia Vášho dieťaťa náročnejšia, ale ak budeme trpezliví, Vy aj my, všetko sa podarí.

          Rozpráva moje dieťa zrozumiteľne?- Rečou Vaše dieťa vyjadruje svoje potreby, ktoré sa mu my, učiteľky, snažíme splniť. Je dôležité, aby vedelo vyjadriť základné biologické potreby- Treba mi pišať; som hladný; som smädný-

          Má moje dieťa primeranú slovnú zásobu?- Dieťa nemusí mať bohatú slovnú zásobu. Jeho reč sa rozvíja postupne.

          Vie si moje dieťa obuť papučky, topánočky, obliecť nohavice?- Ak Vše dieťa zvláda tieto činnosti je to pre učiteľku výhra. Ak nie NEVADÍ, SPOLOČNE SA TO NAUČÍME. Predstavte si ako idete  von so svojim dieťatkom a oblečiete mu jednu mikinu, topánočky, čiapku, vetrovku a hotovo. No učiteľka často musí zobrať do rúk 15- 22 mikín, topánok, čiapok či vetroviek. Preto učte svoje deti aby boli aj doma samostatné a ťahajme spolu za jeden koniec. Nechajte ich doma obliekať sa samé.

          Vie moje dieťa jesť samostatne?- Často sa stáva, že pri nedostatku času, alebo z iných príčin, nakŕmite svoje dieťa. Tým pádom máte hotovo, aj dieťa je čisté aj Vy máte doma čisto. Opäť si predstavte učiteľku, ktorá musí nakŕmiť oveľa viac detí ako Vy. NECHÁVAJTE jesť svoje deti doma samostatne, venujte im dostatok času, NEHNEVAJTE SA ak urobia neporiadok.

          Správne obliekam svoje dieťa do MŠ?- Možno si myslíte, že už preháňame, ale verte, že vhodné oblečenie je dôležité aj pre Vaše dieťa aj pre nás učiteľky. Z praxe by sme si dovolili dať Vám niekoľko rád, ako obliekať dieťa do MŠ.

          -         dieťa potrebuje voľné a nenáročné oblečenie, ľahko sa oblieka.

          Pritesné oblečenie zmarí snahu Vášho dieťaťa obliekať sa samostatne, nejde mu to. Oblečenie plné gombíkov, zipsov a praciek je absolútne nepraktické aj keď je pekné. Ale Vaše deti sú pekné aj bez toho a budú šťastnejšie ak to zvládnu samé. Chceme predsa, aby boli samostatné a nečakali v rade na ruky učiteľky, ktorá ich oblečie/ ale pomáhať sa má /.

          -         papučky majú byť dostatočne veľké na celú nohu. Nevhodné sú šľapky

          zo zdravotného a bezpečného hľadiska a papučky so zipsami a prackami.

          -         dajte svojmu dieťaťu náhradné oblečenie, môžu sa stať rôzne nehody

          či už v triede/ zmáčanie, obedovanie, maľovanie/, alebo vonku/ pád do kaluže a pod./. Nebolo by na škodu mať aj náhradné obutie. Predstavte si, že idete do MŠ a je zlé počasie. Svojmu dieťaťu obujete nevzdušné topánky alebo gumené čižmy, ale do pobytu vonku sa krásne vyčasí a my nemáme sandálky. POROZMÝŠĽAJTE.

          A to najdôležitejšie na koniec:

          1.    Rozprávame sa so svojim dieťaťom o MŠ?

          2.    Vysvetlili sme mu, prečo ide do MŠ?

          3.    Zvládneme aj my, rodičia, odchod dieťaťa do kolektívu?

          Odborníci stanovili obdobie 3 roku dieťaťa ako obdobie kedy je fyzicky

          a psychicky zrelé pre vstup do MŠ.

                Detská dušička je veľmi krehká. Do 3roku života vyrastajú pri rodičoch v harmonickej rodine/ či už úplnej alebo nie/, pri svojich blízkych a Tí sú tam pre neho. Odrazu príde do kolektívu 15- 20 detí ako sú ony. Všetky potrebujú citlivý prístup, pohladenie, pritúlenie, pomoc, pozornosť, ale ,,náhradná mama“ je len jedna a to pre všetky deti. Je to veľmi ťažké zvládnuť toto všetko pre nich, pre nás a pre Vás.

          NEBOJTE SA, VERTE NÁM, ZVLÁDNEME TO!

          Bude to postupne, trpezlivo a bez negatívnych emócií.

          Nestrašte svoje dieťa škôlkou rozhovorom typu- Veď počkaj, v škôlke budeš musieť... Nevypytujte sa dieťaťa neustále či sa teší do škôlky. Odchod do MŠ mu vysvetlite ako prirodzený jav, ktorý má miesto v ich živote/ ja idem pracovať k iným tetám a ujom a ty ideš do škôlky k detičkám/. Odlúčenie skráťte na čo najkratšiu dobu. Pusa, prezliecť, zakývať, do triedy a preč. Prílišné lúčenie sa môže vstup do triedy zhoršiť o 100%. Čím dlhšie sa lúčite, objímate, vysvetľujete vo dverách, tým viac viažete Vaše dieťa na seba. Potom sa dieťa rozplače a nevkročí do triedy. Ak niečo zabudnete, nevracajte sa späť, ale ak je to nevyhnutné zavolajte učiteľke, veď číslo svojej učiteľky má každý z Vás.

                   Milí rodičia. Je to len zlomok toho, čo nás čaká, ale neľakajte sa. Ak nad týmito našimi radami porozmýšľate a budete ich brať vážne, my pevne VERÍME, ŽE SA TO PODARÍ. Pomôže to hlavne Vašim deťom, Vám ale aj nám.

           

           

           

          Prvý krát v materskej škole.

           

          ADAPTÁCIA  DIEŤAŤA  NA  PROSTREDIE  MŠ

          Vstup dieťaťa do Materskej školy je prvým krokom do spoločnosti. Táto udalosť neprináša problémy len pre dieťa, ale i pre jeho zákonných zástupcov- rodičov a aj učiteľky. Mnoho rodičov zistí, že sa ich dieťa správa v materskej škole úplne inak ako doma a kladie si otázky- Je toto správanie normálne? Zvládne naše dieťa dochádzku do MŠ? Ako môžeme dieťaťu pomôcť?

          Podobné problémy majú aj učiteľky. Obávajú sa nového školského roku, pretože väčšina nováčikov má ťažkosti pri začleňovaní. Každé dieťa zvláda začleňovanie do kolektívu ináč. Niektoré deti sa s nástupom do MŠ vyrovnajú v priebehu niekoľkých dní, iné si na nové prostredie zvykajú týždne. Niektoré deti sa vyplačú v prvých dňoch, iné začnú plakať po niekoľkých týždňoch. NEZĽAKNITE SA. JE TO PRIRODZENÝ JAV niektorých detí, pre ktorých bolo všetko nové zaujímavé. Po čase im nemusia vyhovovať obmedzenia a tento proces prichádza oneskorene.UMOŽNIŤ SA STRETÁVAŤ S VRSTOVNÍKMI

          AKO ZAČAŤ S ADAPTÁCIOU:

          TRÉNOVAŤ ODLÚČENIEpríležitostné odlúčenie umožní dieťaťu získať istotu, že sa mu mama, otec vráti. Aj odlúčenie rodičov od dieťaťa môže byť ťažké. Ani dlhé lúčenie pri vstupe do triedy nepôsobí priaznivo na dieťa. Dieťa to zneisťuje, pretože zvláštne chovanie rodičov podnecuje a potvrdzuje strach.

          UMOŽNIŤ SA STRETÁVAŤ S VRSTOVNÍKMI

          Je veľmi potrebné stretávať sa s vrstovníkmi aby sa naučili s nimi komunikovať, hrať sa a priateľsky vychádzať.

          ZOZNÁMIŤ SA S MŠ:

          Rozprávajte svojmu dieťaťu o MŠ reálne, nefantazírujte o tom aké sú tam nádherné hračky a výborní kamaráti. Môže sa stať, že vášmu dieťaťu nepadne do oka ani jedna hračka lebo jeho detská izba môže byť vybavená omnoho lepšie. Je vhodné vyjsť si na prechádzku a pozorovať deti v MŠ v školskej záhrade, obzrieť si dvor, hojdačky, preliezky.

          BRAŤ OHĽAD NA TELESNÚ ZÁŤAŽ:

          Pobyt v prvých začiatkoch v MŠ je pre deti telesne náročný. Deti rýchlo vyčerpajú svoje sily a potrebujú odpočinok. Nie je vhodné vyvíjať s deťmi náročnejšie aktivity- veľký nákup, dlhá prechádzka, návšteva detského ihriska a pod.

          AKO PREBIEHA ADAPTAČNÝ PROCES

          1 etapa- ORIENTAČNÁ:

          Dieťa sa stavia do úlohy pozorovateľa. Spracováva množstvo podnetov a problémov, nepokúša sa nadviazať kontakt s rovesníkmi, nezaujíma sa o ich aktivity, rozpráva ticho alebo vôbec, je uzavreté, zdržanlivé a často odmieta jesť.

          RODIČ- nelúči sa dlho s dieťaťom ,snaží sa zosúladiť poriadok doma s poriadkom v MŠ, neprerušuje pobyt v MŠ podľa možnosti ani na jeden deň.

          UČITEĽKA- rešpektuje u dieťaťa úlohu pozorovateľa, podporuje jeho konanie, sprostredkuje dieťaťu najdôležitejšie pravidlá a normy správania sa, oboznámi deti s najdôležitejšími priestormi v MŠ /trieda, šatňa, umyváreň, WC/, na konci týždňa rozohrá hru na pokračovanie /vrátiš sa a dokončíme.../.

          2 etapa- OBDOBIE PRESADENIA SA:

          Dieťa podniká prvé pokusy o kontakt s rovesníkmi, vedie s nimi krátke rozhovory, pokúša sa presadiť v skupine. Počas hier sa častejšie stáva že vznikajú menšie konflikty a vtedy dieťa hľadá podporu u dospelého.

          Tieto zmeny môžu mať vplyv na to že dieťa je unavené, doma pôsobí nevyrovnane, môže sa meniť jeho nálada, upútava pozornosť, plače , je odmietavé, odvráva, ráno plače.

          RODIČ- ak sa vyskytnú takéto ukazovatele, je veľmi dôležité aby rodič neprerušoval pobyt v MŠ, nelúčil sa s ním dlho a nezaťažoval ho inými aktivitami.

          UČITEĽKA- upevňuje pravidlá a normy správania sa, oboznamuje detí s novými zamestnancami a priestormi MŠ, rieši konflikty a snaží sa im predchádzať.

          3 etapa- UKĽUDNENIE- VYROVNANIE:

          V tejto etape správanie dieťaťa sa spravidla blíži k norme. Je istejšie, podriaďuje sa pravidlám a normám, prejavuje radosť, zaujíma sa o hru, zapája sa do edukačných aktivít, začína lepšie jesť.

          RODIČ- neprerušuje pobyt v MŠ, podporuje nové priateľstvá, zaujíma sa o pekné zážitky prežité v MŠ.

          UČITEĽKA- naďalej upevňuje pravidlá a normy správania, zapája dieťa do všetkých činností vo väčšej miere.

          DOVOĽTE  NÁM  NIEKOĽKO  RÁD  K  ÚSPEŠNEJ  ADAPTÁCII  V MŠ:

          • Dovoľte svojmu dieťaťu,  po dohode s učiteľkou, doniesť si so sebou do MŠ svoju obľúbenú hračku s ktorou zvládne prvé dni ľahšie/ nech sa to nestane pravidlom/.
          • Nepredlžujte zbytočne ranné lúčenie. Prejavte mu porozumenie, ubezpečte ho, že ho máte radi a že poň prídete /urobte to v šatni/ a odovzdajte ho učiteľke čo najrýchlejšie.
          • Hovorte mu pravdu- idem do práce, som doma a pod.
          • Komunikujte doma s dieťaťom o tom čo sa v MŠ dialo. AK NECHCE, NENÚŤTE HO!
          • Prejavte mu dôveru, že je šikovné, že to všetko zvládne, že zvládne aj to čo sa mu doteraz nedarí.
          • Neporovnávajte svoje dieťa s inými deťmi, ktoré neplačú a usmievajú sa. Rešpektujte pocity vášho dieťaťa.
          • Pripravte ho dopredu /na ďalší deň/.
          • Zostaňte po celý čas pokojní.
          • Dôverujte učiteľkám.



           

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou a ŠJ Kamenica nad Cirochou
      • 057/77 932 20
        0948 870 444
      • Osloboditeľov 204
        067 83 Kamenica nad Cirochou
        Slovakia
      • 37874080
      • 2021634945
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje