Do galérie Hry so snehom a na snehu - ŠKD boli pridané fotografie.
Novinky
Hry so snehom a na snehu - ŠKD
- 7
DEJEPISNÁ OLYMPIÁDA
Dňa 15.02.2018 sa v zasadačke MsÚ v Humennom konal 10. ročník dejepisnej olympiády. Okresného kola sa pravidelne zúčastňujú aj žiaci našej školy. Príprava žiakov bola náročná. Prečítať museli veľa odbornej literatúry. Napriek tomu boli všetci úspešní. Takto sa umiestnili vo svojich kategóriách :
9. roč. Gičová Miriam - 7. miesto – 90 bodov, Boňková Tatiana – 12. miesto – 69 bodov
8. roč. Blaha Martin – 8. miesto – 80 bodov, Zeleňak Róbert – 13. miesto – 63 bodov
7. roč. Sentivan Oliver – 7. miesto – 73 bodov
6. roč. Dobda Pavol – 9. miesto – 74 bodov
Všetkým patrí pochvala za snahu a úspešné reprezentovanie našej školy.
Mgr. Anna Dargajová
Slávnostné ocenenie slovenských a ruských žiakov
„Myšlienka slovanská bola mi od prvej mladosti hviezdou,
ona ma zahrievala, obživovala a na veky živiť bude...“
Ľudovít Štúr
20.februára 2018 sa na Veľvyslanectve Ruskej Federácie na Slovensku v Bratislave uskutočnilo slávnostné ocenenie slovenských a ruských žiakov a študentov, ktorí sa zúčastnili medzinárodnej súťaže - Kvízu na znalosť spoločných stránok dejín slovenského a ruského národa v ruskom jazyku. Radca - vyslanec Veľvyslanectva Ruska A.V.Šabanov spolu s JUDr. Jánom Čarnogurským – predsedom Rusko-slovenskej spoločnosti na Slovensku a predsedom poroty Kvízu odovzdali víťazom a účastníkom diplomy a ceny.
Pozvanie Veľvyslanectva RF na túto peknú udalosť dostala aj žiačka 9.ročníka našej školy Tatiana Boňková, ktorá bola najmladšou účastníčkou tejto vedomostnej súťaže a spomedzi 152 súťažiacich obsadila pekné 4.miesto. Pozvanie spolu so žiačkou dostali aj riaditeľ ZŠ Kamenica nad Cirochou Mgr. Slavomír Tokár a vyučujúca ruského jazyka Mgr. Marta Jančíková.
Počas slávnostného stretnutia sa víťazi Kvízu porozprávali o svojich dojmoch z kultúrno-poznávacích ciest do Moskvy a do Bratislavy. Naša žiačka recitovala báseň „Svet jazykov“ o zachovaní mieru na našej Zemi, o význame upevňovania dobrých vzťahov medzi národmi a o dôležitostí učiť sa cudzie jazyky.
Počas tejto peknej slávnosti sme sa zoznámili aj s vyučujúcou a so žiakmi lýcea mesta Votkinsk – rodiska P.I. Čajkovského a do budúcna sa tešíme na spoluprácu s nimi.
Mgr. Marta Jančíková, ZŠ Kamenica nad Cirochou
Slávnostné ocenenie slovenských a ruských žiakov
Do galérie Slávnostné ocenenie slovenských a ruských žiakov boli pridané fotografie.
7
Túlavé topánky na Hrebienku
Do galérie Túlavé topánky na Hrebienku boli pridané fotografie.
18
Karneval - fašiangová zábava
„Karneval je krásna chvíľa,
muzika tam vyhráva
z dievčatka sa stane víla,
motýľ, hviezda, púpava.
Z chlapcov sa zas stanú králi,
letci, indiáni, slon...“
Takto to bolo aj v stredu 7. februára v našej telocvični. Všetky deti, okrem deviatakov, ktorí sa chceli pripravovať na Monitor 9, sa premenili na krásne rôznorodé postavičky z rozprávok, z filmov i z bežného života. Karneval bol popretkávaný rôznymi súťažami, ktorých víťazi boli odmenení sladkosťami. Veľký ohlas mal tradičný stoličkový tanec. Nacvičené tanečné choreografie nám predviedli piataci a šiestaci, ku ktorým sa pridali aj ostatní.
Tradične každý rok porota hodnotí a vyhodnocuje tie naj... masky. Tú tohtoročnú tvorili: p. uč. Jančíková, za rodičov p. Nacková a p. asistentka Nergešová. Nemali ľahkú úlohu. Aby sa nikto necítil ukrivdený, najprv vybrali najkrajšie doma vyrobené masky, tie si vylosovali čísla, pod ktorými sa skrývali hodnotnejšie ceny. Potom nasledovala tanečná zábava. V ďalšom hodnotení boli ocenené všetky masky, ktoré si tiež losovali ceny.
Nálada bola veselá, tanečná. A to aj zásluhou „disdžokeja“ pána učiteľa Holpa. Dúfam, že sa všetci výborne zabávali a spokojní odišli domov.
Mgr. M.Stebilová
MŠ - Veselý karneval
Do galérie MŠ - Veselý karneval boli pridané fotografie.
39
Karneval
Do galérie Karneval boli pridané fotografie.
118
Šaliansky Maťko
V utorok 23. januára 2018 sa konala regionálna súťaž v priestoroch ZŠ Dargovských hrdinov v Humennom v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko J. C. Hronského. Tejto súťaže sa zúčastnila žiačka 5.B triedy Alžbetka Mažeriková, ktorá sa umiestnila na krásnom 3. mieste.
Zo súťaže si okrem diplomu a vecnej ceny odniesla pekné zážitky, nové recitátorské skúsenosti a poznatky.
Víťazke srdečne blahoželáme! Mgr. Gabriela Škovranová
Olympiáda z nemeckého jazyka
Dňa 18.1.2018 sa v Prešove konal 28.ročník okresného kola olympiády z nemeckého jazyka. Okresného kola sa zúčastnili žiaci z okresov Prešov, Sabinov, Vranov nad Topľou, Snina a Humenné. Po prvýkrát sa zapojila aj naša škola. V Prešove nás reprezentovali dvaja žiaci z 8.A. triedy Martin Blaha a Elena Škovranová. Obaja získali nové skúsenosti a vzorne reprezentovali nielen školu, ale aj celý Humenský okres. Ďakujeme im a želáme veľa úspechov v ďalšom štúdiu nemeckého jazyka.
Mgr. Zuzana Bednáriková
Posvätenie školy
K novoročným a trojkráľovým zvykom patrí aj požehnanie a posvätenie príbytkov. Vo štvrtok 11. januára naši farári - vdp. Mgr. Peter Sepeši a vdp. Matúš Nastišin, ktorí zároveň vyučujú náboženstvo na našej škole, posvätili priestory školy, aby všetkých žiakov, učiteľov a zamestnancov ochraňoval Duch svätý, aby sa nám tu dobre učilo a pracovalo. Asistovali im miništranti – šiestaci Samo Vasko a Paľo Dobda. Vôňa kadidla sa niesla školou celé dopoludnie a udržiavala tak sviatočnú a duchovnú atmosféru.
Predvianočné návštevy v družobných školách
14.decembra bolo vedenie školy spolu s učiteľmi a žiakmi pozvané na oslavy 70.výročia školy v Tyrawe – Woloskej. Naši učitelia so žiakmi pripravili pekný kultúrny program, ktorý mal u poľských kolegov veľký úspech, najmä keď vystúpenie zakončili poľskou ľudovou piesňou. O týždeň, v stredu 20.decembra, zas cestovalo vedenie ZŠ spolu s učiteľmi na pracovnú návštevu do ZŠ Kamjanica na Ukrajine. Výsledok týchto stretnutí bol veľmi pozitívny aj z dôvodu, že riaditelia všetkých troch základných škôl sa dohodli na spolupráci v spoločnom projekte, ktorého náplňou je spoznávanie prírodných, historických a kultúrnych zaujímavostí, rozvíjanie turistiky a zmysluplné využívanie voľného času. Očakáva sa, že žiaci partnerských škôl nadobudnú nové poznatky, zručnosti a skúsenosti, naučia sa pracovať s IT nástrojmi pri tvorbe a spracovaní získaných materiálov, budú rozvíjať rétorické schopnosti pri prezentovaní projektu nielen v rámci školy, obce, mesta, ale aj v medzinárodnom meradle, budú spoznávať žiakov a učiteľov partnerských škôl, vymieňať si skúsenosti účastníkov zapojených do eTwinning projektu.
Podľa slov nášho pána riaditeľa Mgr. Slavomíra Tokára by mal tento projekt pomôcť učiteľom, ale najmä žiakom viac sa navzájom spoznať. A to nielen cez skype, e-mail, čo by mala byť 1.fáza projektu, ale aj osobnými návštevami a výmennými pobytmi. Výdaje s vycestovaním a plnením rôznych aktivít, ktoré budú dané z projektu, chcú pokryť z peňazí eurofondov. Verí, že pri dobrej spolupráci to stihnú ešte v tomto kalendárnom roku - 2018.
Ukrajinskí žiaci nás potešili kultúrnym vystúpením vo vianočnom duchu a okrem toho nás prekvapili prehliadkou zámku v Užhorode so slovenskou tlmočníčkou.
Predvianočné návštevy v družobných školách
Do galérie Predvianočné návštevy v družobných školách boli pridané fotografie.
38
Kultúrno-poznávacia cesta do Moskvy
„Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera a vlasť naša bude veľká a slávna“.
Milan Rastislav Štefánik
Kultúrno-poznávacia cesta do Moskvy pre víťazov Medzinárodnej vedomostnej súťaže „Stránky spoločných dejín ruského a slovenského národa“
Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku, Veľvyslanectvo SR v Rusku, Ruské centrum pre vedu a kultúru v Bratislave, Slovenský inštitút v Moskve s podporou viacerých partnerských organizácií (Slovensko-ruská spoločnosť, Matica slovenská, Občianske združenie „Slavica“, Spoločnosť slovenskej inteligencie „Korene“, Slavistický ústav Jána Stanislava SAV, Inštitút rusistiky FF Prešovskej univerzity, Slovenský filmový ústav, Múzeum Slovenského národného povstania, Štátna knižnica zahraničnej literatúry M.I.Rudomino, Petrohradská štátna univerzita, Ruské literárne múzeum) usporiadali pre žiakov a študentov oboch krajín vo veku od 14 do 19 rokov Medzinárodnú vedomostnú súťaž v ruskom jazyku na znalosť spoločných dejín ruského a slovenského národa. Do finále sa dostalo 15 slovenských a 15 ruských žiakov a študentov.
Skupina piatich slovenských víťazov, ktorí sa umiestnili na 1. až 5.mieste, medzi ktorými bola aj žiačka našej školy Tatiana Boňková – IX.A /4.miesto/,bola odmenená kultúrno-poznávacou cestou do Moskvy od 18. do 22.decembra 2017.
Organizácia cesty bola zo strany Veľvyslanectva RF v Slovenskej republike veľmi precízne a do detailov premyslená. Program kultúrno-poznávacích podujatí a všetky služby pre účastníkov boli zabezpečené na najvyššej úrovní. Prijímajúca strana – „Ruský Fond Mieru“ vytvoril všetky podmienky pre to, aby u víťazov kvízu ostali najkrajšie dojmy z „Cestovania do prednovoročnej a vianočnej Moskvy“.
Program pripravený pre skupinu bol veľmi bohatý a zaujímavý. Každý deň nášho pobytu v hlavnom meste Ruska bol pre nás rozprávkovým. Na druhý deň sme sa zoznamovali s Moskvou počas autobusovej prehliadky mesta, navštívili sme Memoriál na Poklonnoj hore a Chrám Krista Spasiteľa. Veľmi zaujímavou bola návšteva Kremľa a Červeného námestia. Na tretí deň podľa Programu – ВДНХ/Výstava úspechov národného hospodárstva/, Múzeum kozmonautiky. Hlavným novoročným kúzlom tohto dňa bola návšteva Moskvariuma – najväčšieho oceanária v Európe. V predposledný deň sme cestovali metrom do Tretiakovskej galérie, ktorá nám otvorila dvere do sveta umenia. Fascinovali nás obrazy klasikov svetového umenia I.Repina, I.Šiškina, V.Vasnecova, V.Vereščagina, V.Surikova, I.Kramskoho a mnohých ďalších. Nádherný program vyvrcholil návštevou moskovského cirkusu. So zatajeným dychom sme sledovali hudobno-cirkusové predstavenie „Rozprávka o Cárovne- Nesmejane“.
22.decembra sa s poďakovaním lúčime na letisku s naším sprievodcom. Vraciame sa domov na Slovensko, ale všetkým je tak trochu smutno. Veď každý z účastníkov tejto rozprávkovej cesty zanechal v Moskve „kúsok svojho srdca“!
Mgr. Marta Jančíková
PREDVIANOČNÝ DARČEK
Čas adventu je časom príprav na príchod Ježiša Krista. Snažíme sa o to aj v našej škole. Ponúkame deťom vnímať Vianoce srdcom, mať radosť obdarúvať druhých a pochopiť, že zdravie, láska, dobro, rodina a viera sú najdôležitejšie hodnoty nášho života.
Vo štvrtok 21.12.2017 v podvečer sme s deťmi základnej a materskej školy pripravili pre všetkých rodičov, ale aj občanov obce predvianočný darček v podobe piesní, vinšov, básní a pestrých tancov. Na tvárach rodičov bolo vidieť radosť a hrdosť na svoje deti, keď ich videli na doskách javiska, čo dokážu. Ponúkli sme na predaj výrobky, ktoré žiaci spolu so svojimi učiteľmi vyrobili na vianočnej tvorivej dielni.
Prajeme všetkým malým i veľkým, deťom i rodičom požehnané a milostiplné vianočné sviatky plné lásky, zdravia, pokoja a Božieho požehnania.
Mgr. M. Stebilová
Vianočná akadémia a burza
Do galérie Vianočná akadémia a burza boli pridané fotografie.
71
Vianoce v múzeu
V adventnom čase dňa 14.12.2017 sme navštívili s druhákmi a niekoľkými tretiakmi Vihorlatské múzeu v Hé, v ktorom sme prežili netradičné, príjemné, predvianočné dopoludnie.
Srdečne nás privítali zamestnankyne múzea. Najprv nám vyrozprávali históriu Vianoc, prežívanie Vianoc na zámku, ozdobovanie stromčekov. Potom nám prezentovali vianočné zvyky a tradície na Slovensku. Po krátkej desiatovej prestávke sme pokračovali vo vianočnej tvorivej dielni, kde deti tvorili spolu s lektorkami papierové ozdoby na stromček. Veľmi ich to bavilo a svoje výtvory si s radosťou zobrali domov. Ďalším krokom nášho dopoludnia bol vianočný koncert, na ktorom vystúpila spevácka folklórna skupina Bosoročky. Spievali nádherne vianočné ľudové koledy. Pokračovali sme prehliadkou výstavy „ Svätci a svätice vo výtvarnom umení“. Na moje prekvapenie sa deťom táto výstava páčila, veľa so sprievodkyňou výstavy komunikovali, naučili sa nové pojmy, napr. Atribút – znak, symbol obrazu. Všetkým sme sa poďakovali a a zaželali požehnané vianočné sviatky.
V meste prebiehali vianočné trhy, na ktorých sme oslovili remeselníkov, od ktorých sme sa dozvedeli viac o ich ručnej tvorivej práci - košikárov, rezbárov, pernikárov, tkáčov, výrobcu fujár a iných. Deti mysleli aj na svojich blízkych a nakúpili im sladké perníky. Navštívili sme aj kníhkupectvo, kde si deti so záujmom prezreli nové knihy. Mali záujem aj o kúpu, ale chýbali im financie.
Domov sme sa vrátili naplnení krásnymi zážitkami a s dobrým pocitom obdarovať svojich najbližších.
Mgr. Monika Stebilová
Vianoce v múzeu
Do galérie Vianoce v múzeu boli pridané fotografie.
34
MŠ - Mikuláš v MŠ
Do galérie MŠ - Mikuláš v MŠ boli pridané fotografie.
5
Mikulášske prekvapenie
Do galérie Mikulášske prekvapenie boli pridané fotografie.
34