Do galérie Začiatok školského roka 2020/2021 boli pridané fotografie.
Novinky
Začiatok školského roka 2020/2021
Úspešný koniec školského roka 2019/2020
Do galérie Úspešný koniec školského roka 2019/2020 boli pridané fotografie.
Zasadili sme ďalšiu lipu
Minulý rok sa zrodila pekná tradícia, že na konci júna my deviataci za prítomnosti pani starostky Ing. Moniky Hamaďákovej a pána riaditeľa Mgr. Slavomíra Tokára zasadíme v areáli školy lipu. Na pamiatku i na rozlúčku s touto školou a s detstvom. A prečo práve lipu?
V našej vlasti ľudia oddávna považovali lipu za symbol Slovanov a priateľstva. Nájdeme ju aj v mnohých názvoch miest, v pesničkách, v erboch. Aj tu v Kamenici pri kostole máme jednu tristoročnú lipu, ktorou sa obec pýši. Najstaršia lipa na Slovensku má až 700 rokov. Lipa je nielen stromom, ktorý rastie niekoľko storočí, ale je aj stromom lásky. Možno práve preto ľudia odvodili symbol srdca z tvaru lipového listu. Často ju sadili a sadia aj mnohí politici pri významných udalostiach.
Pre nás je takou významnou udalosťou ukončenie základnej školy. Na tejto škole sme prežili krásnych 9, ba niektorí, ak počítame škôlku, 13 rokov. Získali sme tu základné vedomosti, zažili priateľstvo, lásku a máme pocit, že sme aj zostarli skoro ako tá lipa. Čas sa nedá zastaviť, zrýchliť, ani spomaliť. Končí sa jedna etapa nášho života, kedy sa my deti meníme na mladých ľudí plných snov, ideálov a hlavne očakávaní, čo nám prinesie život. Aké pocity u nás prevládajú? Kam budú smerovať naše ďalšie kroky? O tom všetkom sme sa rozprávali s pani starostkou, ktorá sa k nám prihovorila a zaželala veľa úspechov v našom ďalšom štúdiu. Slávnostný akt sme ukončili podpísaním sa do školskej kroniky.
žiaci 9.A
ŠKOLA AKO DAR
Po nedobrovoľnej dvojmesačnej absencii v škole, sme symbolicky darom dostali možnosť vrátiť sa opäť do školských lavíc práve v deň osláv medzinárodného dňa detí.
Zasadnúť spolu vo svojej triede, so svojimi triednymi učiteľmi a hlavne so svojimi kamarátmi – spolužiakmi, bolo dobrým darčekom nielen pre deti, ale rozhodne aj pre samotných rodičov a pedagógov.
Nik to nemal vo vzdelávaní na diaľku jednoduché!
O to viac návrat do školy a školského klubu potešil tých, ktorí napriek zmeneným podmienkam a režimu neváhali využiť ponúknutú možnosť.
Jana Hnátová
Priania a darčeky pre našich žiakov k Medzinárodnému dňu detí
„Deti sú neskutočne dôležité. Ony sú budúcnosťou sveta.“ – Elton John
Napriek zložitej situácii, ktorá zasiahla nečakane všetky sféry života každého z nás, tento školský rok bol bohatý na pekné úspechy našich žiakov. Mnohí z nich dosiahli nielen krajské, celoslovenské, ale aj medzinárodné vedomostné a výtvarné úspechy v oblasti ruského jazyka.
K Medzinárodnému dňu detí pekný darček v podobe diplomov z Ruského centra za najkrajšiu pohľadnicu „75. výročie víťazstva nad fašizmom“ získali 14 žiaci, a to: Dávid Mesaroš a Marianna Baratová -6.A, Nikoletta Vargová, Tobias Sojčák, Pavol Sojčák, Laura Labancová, Patrik Štofčik, -7.A, Šimon Nácko, Petra Švecová, Sofia Bešanová- 7.B, Anežka Harakaľová a Nikola Boňková – 8.A, Emma Telváková a Natália Sojčáková – 9.A. Radka Mažeríková z 8.A dostala poďakovanie za video v celoslovenskom projekte „Ďakujem za mier“.
Určite z pekného umiestnenia v celoslovenskej súťaži „Rusko mojimi farbičkami“ sa bude v tento deň tešiť Petrík Terkoš z 3.A, ktorý obsadil 2.miesto a tiež Alžbetka Mažeríková zo 7.B, ktorá získala v tejto súťaži Špeciálnu cenu Veľvyslanectva RF na Slovensku.
Len pre zaujímavosť, členmi poroty tejto súťaže boli: Vyboržanin Valerij, umelecký kritik, vedúci umeleckého združenia „Partnerstvo putovných umeleckých výstav 21. storočia“ (Petrohrad),Stojkina Elica, umelecká ilustrátorka, víťazka mnohých súťaží v Európe, členka Únie ruských umelcov v Sofii (Bulharsko);Nikolaj Duľko, profesionálny umelec, člen Zväzu umelcov Ruska, člen Zväzu dizajnérov Ruska (Tver), Anna Vinogradovová, profesionálna umelkyňa, riadna členka ASOPA, USA (Stands for American Society of Portrait Artists) (Petrohrad);Viačeslavovová Ľubov, profesionálna umelkyňa, členka Zväzu umelcov v Petrohrade (Petrohrad); osobitná členka poroty v nominácii „Ohodnotenie mladého umelca“, Belozerskaja Alisa, 11 rokov (Petrohrad).
Vzhľadom na zložitú epidemiologickú situáciu budú naši víťazi dodatočne informovaní o dátume a mieste odovzdania cien a diplomov. 12. júna pri príležitosti Dňa Ruska bude otvorená on-line -výstava prác víťazov súťaže.
V týchto dňoch sme dostali aj poďakovanie -pozdrav od gubernátora Sankt-Peterburgu A.D.Beglova.
Organizátori všetkých súťaží ďakujú našim žiakom za aktívnu účasť a tvorivosť, srdečne blahoželajú k Medzinárodnému dňu detí všetkým žiakom školy a prajú úspešný záver školského roka.
Mgr. Marta Jančíková
8
Medzinárodný deň múzeí na vyučovacej on-line hodine ruského jazyka
„Niekedy by som sa chcel vybrať a objavovať nové miesta. Zastaviť a len tak obdivovať výhľad. Navštíviť múzeá. Počúvať počas jazdy svoju obľúbenú hudbu. Urobiť fotky nádherných západov slnka. Prebehnúť sa cez les. Nasledovať hmlu, nasledovať slnko a stráviť hodiny na lúke . Cítiť „vietor vo vlasoch“. Nakúpiť suveníry. Spoznávať ľudí. Všetko pozorovať. Chcem zbierať zážitky. Chcem sa cítiť nažive.“
neznámy autor
Medzinárodný deň múzeí na vyučovacej on-line hodine ruského jazyka
Od roku 1977 každoročne sa 18.mája oslavuje Medzinárodný deň múzeí. Žiaci -ruštinári 8.A triedy pri tejto príležitosti 21.05.2020 sa zúčastnili on-line vyučovacej hodiny ruského jazyka, ktorú pre nich pripravila Mgr. G.Turisová z Ruského centra v Prešova. Lektorka pútavou prezentáciou virtuálne sprevádzala žiakov po významných ruských múzeách, ale aj významných múzeách sveta. Žiaci sa dozvedeli, že na Slovensku v obci Brodzany existuje jedinečné múzeum A.S. Puškina. V závere vyučovacej hodiny sa žiaci zapojili do kvízu. Vyučovacia hodina obohatila nielen vedomosti žiakov, ale aj ich duchovný život. Je chvályhodné, že sa on-line vyučovacej hodiny zúčastnila aj zástupkyňa našej školy Ing.A.Suchárová, ktorá nám bola nápomocná aj po technickej stránke. Aj touto cestou jej patri veľké poďakovanie všetkých žiakov za podporu vo výchovno-vzdelávacom procese.
Mgr. Marta Jančíková
Deň matiek
„Vie o nás všetko. Viac než mnohí iní.
A napriek tomu nikdy nesklame.
A nespomína dlho na prečiny.“
Milan Rufus
„Do ruky ti kvietok vkladám, moja milá mamička.
Skloň sa ku mne, dám ti ešte horúci bozk na líčka.“
Elena Čepčeková
O kom to vravím? Predsa o mame.
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Mesiac máj je zasvätený aj našej Nebeskej mame - Panne Márii. Tento rok si Deň matiek pripomenieme túto nedeľu 10. mája. Byť mamou, či už fyzickou alebo duchovnou, je najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Toto poslanie je krásne a náročné zároveň. A v týchto, pre všetkých rodičov a najmä pre mamy, nie jednoduchých dňoch on-line vzdelávania ich detí, práve ony si zaslúžia poďakovanie, lásku a úctu.
A tak sme sa rozhodli spolu so žiakmi potešiť mamky a zablahoželať im k ich sviatku, a to vlastnoručne vyrobenými pohľadnicami v anglickom a v ruskom jazyku. Tento tvorivý projekt sme zahrnuli aj do časovo-tematických plánov cudzích jazykov a žiaci 2. až 9.ročníka v priebehu týždňa vytvorili nádherné pozdravy.
Ďakujeme všetkým mamám za ich lásku a obetavosť a na príhovor našej Nebeskej Matky im vyprosujeme, aby boli vždy naplnené dobrom, radosťou, nádejou a životnou oporou pre svoje deti. Krásny Deň matiek!
Mgr. Marta Jančíková
75.výročie víťazstva nad fašizmom
„Viem jedno hniezdo.
V ňom ako v Božej sieti
je mnoho otcov, mnoho mám
a mnoho, mnoho detí.
Môj dobrý Bože, zhliadni naň.
Stráž nám ho neustále.“
Milán Rufus
Každoročne si 8. mája pripomíname koniec Druhej svetovej vojny v Európe a Deň víťazstva nad fašizmom. V tomto roku je to o to významnejšie, že je to 75.výročie, no a my sme vlastne aj posledné pokolenie, ktoré môže vidieť živého účastníka - veterána týchto strašných udalostí Druhej svetovej vojny. Aký je to vlastne deň? Významný, zapísaný do dejín veľkými písmenami, deň, ktorý si zaslúži úctu a spomienku. Zaslúžia si to hlavne tí, ktorí sa pričinili o to, aby sa najväčšia tragédia ľudských dejín už nikdy nezopakovala. V Rusku Deň víťazstva nad fašizmom je najväčším štátnym sviatkom a celá krajina ho oslavuje 9.mája. Tento týždeň na RTVS 1 a na RTVS 2 sú do vysielania zakomponované aj najlepšie ruské filmy o Druhej svetovej vojne. Aj v prácach našich žiakov -ruštinárov sa v tieto májové dni odzrkadlila téma 75.výročia víťazstva nad fašizmom. Petrík Terkoš z 3.A a Radka Mažeriková z 8.A sa zapojili živou recitáciou básní v ruskom jazyku v Medzinárodnom projekte „75 лет Победы».
Nadviazali sme peknú spoluprácu s Ruským centrom Prešovskej univerzity a žiaci -ruštinári a tí, čo navštevovali krúžok ruského jazyka, tvorivo pracovali v projekte „Urob pohľadnicu ku Dňu víťazstva“. Najlepšie práce boli odoslané do Ruského centra na výstavu. Tešíme sa aj na on-line vyučovacie hodiny s metodičkou Ruského centra v Prešove Gabrielou Turisovou.
V máji žiaci dokončujú svoje práce na projekte „Galéria našich predkov“ a už teraz dostávame od nich unikátne príbehy predkov, ba niektorí z nich boli aj väzňami koncentračných táborov.
Našou povinnosťou je ťažko vybojovanú slobodu chrániť, upevňovať a hlavne nezabudnúť mladým stále pripomínať hrôzy vojny, bolesť a trápenie, aké vojna so sebou prináša, zachovať pamäť a odkaz svojich predkov!
Mgr. Marta Jančíková
Medzinárodná olympiáda „Грамотей»
„ Výchova nie je len to, čo robíme navonok,
ale aj to, čo sa odohráva v nás, čo nosíme v sebe...“
V týchto nejednoduchých dňoch pre našu krajinu a pre každého z nás sa tešíme, že výchovno-vzdelávací proces na našej škole napreduje aj napriek zložitej situácii v našej nádhernej krajine. Máme radosť aj z našich žiakov - ruštinárov, ktorí sa aktívne zapájajú do zaujímavých projektov, súťaží a olympiád.
Vo februári a začiatkom marca Emma Telváková a Natália Sojčáková z 9.A absolvovali nulté hodiny prípravou a vypracovaním úloh na on-line Medzinárodnú olympiádu „Грамотей» v ruskom jazyku, do ktorej sa zapojili prvýkrát. Olympiádu už niekoľko rokov organizuje Ministerstvo školstva Ruskej Federácie v spolupráci s Čuvašskou štátnou univerzitou. V tomto školskom roku olympiády sa zúčastnilo 552 žiakov a študentov z rôznych krajín. Spomedzi 45 účastníkov úrovne A 2 zo Slovenska, Iránu, Maďarska, Španielska, Bulharska, Madagaskaru, Grécka a Alžírska sa podľa výsledkovej listiny v kategórii A 2 obidve naše žiačky umiestnili na priečke víťazov. Z celkového počtu 132 bodov Emma Telváková získala 114 bodov a obsadila II.miesto a Natália Sojčáková s počtom bodov 108 III.miesto. 14.apríla 2020 boli obidvom dievčatám doručené elektronicky aj diplomy a ponuka zúčastniť sa v jeseni vzdelávacieho pobytu v ruskom jazyku v jazykovej škole pri Čuvašskej štátnej univerzite v meste Čeboksary. Dievčatám srdečne blahoželáme.
Taktiež Nikola Boňková a Hana Barančíková z 8.A úspešne absolvovali on-line písomnú časť Medzinárodnej olympiády v ruskom jazyku, ktorú organizuje Ministerstvo školstva RF a Štátna univerzita mesta Sankt-Peterburg. Ústnej časti olympiády, ktorá sa mala uskutočniť koncom marca v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave, sa dievčatá nemohli zúčastniť, ale veríme, že v blízkej budúcnosti sa im to podarí.
Od začiatku marca do konca apríla všetci žiaci - ruštinári usilovne pracujú nad projektom „Galéria našich predkov“ v rámci integrovanej hodiny ruského jazyka, dejepisu a hudobnej výchovy, ktorá je venovaná 75. výročiu ukončenia Druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Veríme, že výsledkom ich snaženia budú pekné práce, ktoré neskôr umiestnime v priestoroch našej školy. Naši predkovia čelili nejednej ťažkej životnej skúške a ustali to. Všetci spolu s našimi deťmi zvládneme aj terajšiu neľahkú situáciu.
Nemusíme sa obávať o budúcnosť nášho národa a našej krajiny, ak mame takých učenlivých, tvorivých a dobrých žiakov!
Mgr. Marta Jančíková
MŠ
Aktualizovali sme modul MŠ
Zákaz vstupu na ihrisko
Do galérie Zákaz vstupu na ihrisko boli pridané fotografie.
MŠ
Aktualizovali sme modul MŠ
Výchovno - vzdelávací proces doma
Do galérie Práca na doma boli pridané fotografie.
Ruské slovo
„Človek nesie v sebe niečo väčšie, ako je on sám.“
Antoine de Saint-Exupéry
28.februára 2020 sa v Kulturparku mesta Košice uskutočnilo celoslovenské kolo súťaže „Ruské slovo“, v ktorom súťažilo 150 žiakov základných, stredných a vysokých škôl – víťazov krajských kôl z celého Slovenska. Našu školu, obec a Prešovský kraj reprezentovali 2 žiaci.
Petrík Terkoš - žiak III.A triedy, sa v I. kategórii - Poézia umiestnil na krásnom I. mieste a tým sa stal víťazom celoslovenského kola. V kategórii Sólový spev Hanka Barančíková, víťazka krajského kola súťaže „Ruské slovo“, získala v celoslovenskom kole Diplom účastníka a spolu so svojím ockom sa tešili z toho, že sa mohli zúčastniť na takom peknom podujatí – Sviatku poézie, prózy a piesne, naplneného myšlienkou „mieru, človečenstva a priateľstva“. Preto aj názov podujatia „Vďaka za mier!“ bol venovaný 75.výročiu víťazstva nad fašizmom v II. svetovej vojne.
Našim nadaným žiakom prajeme veľa úspechov vo výchovno-vzdelávacom procese a veríme, že ich usilovnosť a úspech nadchne aj ďalších žiakov našej školy.
Mgr. Marta Jančíková
1
Hviezdoslavov Kubín
Do galérie Hviezdoslavov Kubín boli pridané fotografie.
HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
27. februára sme v našej školskej knižnici dali priestor recitátorom, ktorí postúpili
z triednych kôl do školského kola Hviezdoslavovho Kubína. Silu slova sme si vypočuli od
20tich žiakov našej školy. Súťažili v 3 kategóriách. Ich recitačné výkony hodnotila porota
zložená z učiteliek slovenského jazyka, ktorá po dlhom a ťažkom uvažovaní rozhodla nasledovne:
I.kategória – POÉZA: 1.miesto -Vaneska Ivanová 3.A
2.miesto - Viktorka Ferencová 3.A
3.miesto - Viktorka Bodzionyová 3.A
I.kategória – PRÓZA: 1.miesto - Nelka Straniaková 3.A, Dorotka Mažeriková 3.A
II.kategória – POÉZA: neudelené miesto
III.kategória – POÉZA: neudelené miesto
III.kategória – PRÓZA: 1.miesto – Radka Mažeriková 8.A
2.miesto – Alžbetka Mažeriková 7.B
3.miesto – Sofia Bešanová 7.B
Všetkým zúčastneným ďakujeme za krásny umelecký zážitok a prajeme im veľa ďalších úspechov v recitačných súťažiach.
Víťazkám srdečne blahoželáme a držíme im palce v okresnom kole.
Mgr.Monika Stebilová
Múzeum Andyho Warhola
Do galérie Múzeum Andyho Warhola boli pridané fotografie.
Návšteva Múzea moderného umenia v Medzilaborciach
V rámci aktivít projektu Erazmus+, ktorého témou je „Kultúra podporuje učenie sa“, žiaci 7. a 8. ročníka navštívili Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktoré je jedným z dvoch svojho druhu na svete. To druhé je v Pittsburgu v USA.
V múzeu sme boli prvýkrát a veľmi nás to zaujalo, pretože sme o tomto umelcovi veľa nevedeli. Oboznámili sme sa so životom a tvorbou výnimočného umelca, ktorého korene siahajú do obce Miková, okres Medzilaborce, odkiaľ pochádzali jeho rodičia. Zaujímavý výklad lektorky, nezvyčajné obrazy a dielo umelca zanechali v nás obrovský umelecký zážitok.
Žiaci 7. a 8. ročníka
DEJEPIS-WORKSHOP
Do galérie DEJEPIS-WORKSHOP boli pridané fotografie.
Dňa 21. 2. 2020 sa na našej škole konal workshop na tému „ROZHODOVANIE“. Toto zážitkové vyučovanie pre žiakov 7. – 9. ročníka nám sprostredkovalo občianske združenie POST BELLUM a nieslo sa v duchu dejín 20. st., kedy dominovala predovšetkým otázka 2. svetovej vojny a holokaustu na Slovensku.
Žiaci sa formou rôznych aktivít mali možnosť preniesť do danej doby, aby ju lepšie pochopili a spoznali.
Mgr. Rovňáková
Krásna matematika
Do galérie Krásna matematika boli pridané fotografie.
Aha! Miesto detských objavov.
Dňa 6.februára sa naši tretiaci a štvrtáci vybrali do Prešova na výstavu Aha! Krásna matematika. Na vlastnej koži zažili, že násobenie, delenie, grafy, kružnice a logika dokážu byť zábavné.
Medzinárodná interaktívna výstava z vedeckého centra Hevelianum v meste Gdaňsk, Poľsko a Triérskej Univerzity z Nemecka predstavila deťom mnohé matematické zákony. Koncept výstavy bol však unikátny, pretože prezentoval informácie vo forme zábavných úloh. Nenašli sa tam žiadne exponáty za sklom, práve naopak, cieľom bolo, aby sa každé dieťa s exponátom pohralo a zažilo tak jedinečnú skúsenosť, ktorá prispela ku kvalitnej spomienke. Súčasťou výstavy bol aj otvorený priestor na originálne tvorenie a vynaliezanie, vybavený množstvom rôznorodých materiálov, kde si mohol každý precvičiť vlastnú kreativitu a konštruktérske schopnosti.
Pokladáme za dôležité deti nielen pasívne zabávať, ale aktívne ich zapájať do procesu tvorby aktivít i realizácie ich vlastných nápadov a riešení. Naše deti boli naozaj zvedavé a hneď po vysvetlení jednotlivých stanovíšť sa pustili do objavovania a tvorenia. Niektoré stanovištia naozaj vyžadovali trpezlivosť a logiku, ale vždy dosiahli cieľ. Poniektorí zotrvali pre vysoký záujem pri jednom stanovišti dlhšie a opakovali úlohu viackrát. Obmedzoval nás len stanovený čas. Všetky deti boli nadšené. Zistili, že matematika je zaujímavá, hravá a môžu pri nej rozvíjať svoju fantáziu aj tvorivosť.
“Podporou detskej zvedavosti rozvíjame celú spoločnosť”
Mgr.M.Stebilová
Karneval
Do galérie Karneval boli pridané fotografie.
FAŠIANGOVÝ KARNEVAL
Vo štvrtok, deň pred polročným vysvedčením, sme v našej škole fašiangovali. Deti sa zamaskovali do krásnych karnevalových masiek, ktoré si za pomoci rodičov vyrobili doma alebo požičali v požičovniach. Po promenáde v maskách sa spoločne s učiteľmi zabávali, tancovali. Určená porota vyberala tie najkrajšie. Tie boli ocenené peknými cenami. Tohoročný karneval sme ukončili tombolou. Pripravených bolo 90 tombolových cien. Bolo z čoho vyberať. Poniektorí mali šťastia plné dlane, usmialo sa na nich až 6-krát, no boli aj takí, ktorých nevylosovali ani raz. Tí dostali sladkú odmenu.
Aj touto formou učíme deti trpezlivosti, prijímaniu neúspechu, respektíve šťastia. Učíme ich, že šťastie nie je mať veľa peňazí, drahé oblečenie, drahý mobil, značkový počítač. Šťastie je, keď vyčaríme druhému úsmev na tvári, vytvoríme dobrú náladu, ponúkneme kamaráta cukríkom alebo sa spolu hráme vonku. Šťastie je mať zdravú a úplnú rodinu, s ktorou zažívame pekné chvíle a riešime rôzne problémy.
Naše fašiangové dopoludnie pokračovalo vystúpením skupiny HANDS UP, ktorá predviedla svoje športové zručnosti s basketbalovou loptou. Do svojej loptovej šou vtiahli aj našich žiakov, ktorí sa výborne zabávali.
Celé fašiangové dopoludnie bolo plné zábavy, smiechu a dobrej nálady.
Mgr.Stebilová
Krajské kolo súťaže „Ruské slovo“
„Najväčším šťastím pre ľudskú spoločnosť je mier.“
L.N.Tolstoj
Dňa 23. januára 2020 sa v Prešovskom múzeu rusínskej kultúry uskutočnilo Krajské kolo súťaže „Ruské slovo“, ktorého prierezová myšlienka v tomto roku znie: „Ďakujeme za mier!“.
Spomedzi viac ako 100 súťažiacich z 22 škôl Prešovského kraja sa na víťazných miestach umiestnili aj žiaci našej školy :
- Petrík Terkoš – 3.A – I. miesto v I. kategórii – Poézia
- Hana Barančíková - 8.A – I. miesto v II. kategórii - Sólový spev
- Nikola Boňková - 8.A - II. miesto v II. kategórii - Próza
Títo žiaci dôstojne reprezentovali nielen našu školu a obec, ale aj Prešovský kraj a postupujú na celoslovenské kolo. Špeciálnou cenou od Ruského centra v Prešove bola odmenená Hana Barančíková.
Veríme, že okrem známok na polročných vysvedčeniach potešia svojich rodičov aj úspešnou reprezentáciou a peknými diplomami. Dúfame, že úspechy, no najmä zodpovedný prístup týchto šikovných ruštinárov poslúžia ako inšpirácia pre ďalších žiakov našej školy.
Mgr. Marta Jančíková