Novinky
Vyhodnotenie celoročnej práce
Koncoročný výlet 5.A
Do galérie Koncoročný výlet 5.A boli pridané fotografie.
42
„Príroda – vznešený pojem všetkého, čo nás obklopuje“
Dňa 24.júna 2019 sa žiaci 5.A triedy zúčastnili celodenného koncoročného výletu v Mini zoo v Snine. Počas exkurzie po zoo s odborným výkladom milého sprievodcu Matúša, rodáka z Dlhého nad Cirochou, sme okrem rôznych plemien koní mohli vidieť aj domáce zvieratá, ako sú kravy, ovce, kozy, prasatá a rôzne druhy hydiny. Našu pozornosť upútali najmä quessantské miniovečky, anglonubijské kozy, burgundské králiky, daniely, ale aj zubor. Následne každý zo žiakov absolvoval pod dohľadom trénerky jazdu na koni. S veľkým záujmom sa žiaci zúčastnili aj tvorivej dielne, kde si vlastnoručne vyrobili syr z kozieho mlieka. Každému dobre padol aj oddych pod altánkom a v tôni košatých stromov, spojený s rôznymi športovými a hravými aktivitami a grilovaním.
Aj vďaka ústretovosti personálu zoologickej záhrady žiaci tvorivo a užitočne strávili horúci letný deň v kontakte so zvieratkami, ktorý najmä u detí v súčasnej dobe absentuje. Zároveň všetci pochopili, že zvieratá sú veľmi dôležité pre náš život a treba sa o ne starať a chrániť ich.
triedna učiteľka Marta Jančíková
Stará Ľubovňa
Do galérie Stará Ľubovňa boli pridané fotografie.
40
Jánska noc
Do galérie Jánska noc boli pridané fotografie.
15
„Jánska noc má magickú moc.“
Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Preto sa zvykli páliť jánske ohne, vatry.
Tradície našich predkov spojené s magickou nocou pálenia jánskych ohňov si pripomenuli žiaci 7. A triedy, keď si v jednu z júnových nocí opäť raz vyskúšali prespávanie v škole.
Celý večer sa niesol v duchu svätojánskej tradície, žiaci sa prostredníctvom svojich prezentácií dozvedeli nové informácie o tomto sviatku a niektoré tradície si aj vyskúšali.
Pani učiteľky Terkošová a Fedorjaková si pre žiakov pripravili večer plný hier a zážitkov.
Úvod večera patril vedomostným hrám – žiaci si na školskom ihrisku overili vedomosti z geografie, matematiky a iných predmetov a svoje chute si vyskúšali pomocou „chuťového testu“. Postupne tak získavali indície, ktoré ich viedli k sladkej odmene.
Po tejto súťažnej časti nasledovala opekačka spojená so spevom, smiechom a dobrou náladou, ktorú odvážlivci zavŕšili preskakovaním jánskych ohňov. Zábava pokračovala sprievodom po uličkách našej obce. Cestu si žiaci spríjemnili spevom a lampiónmi, ktoré umocňovali čaro tohto večera.
Zvyšok nezabudnuteľnej noci už žiaci strávili rôznymi hrami a diskotékou za múrmi školy.
Veríme, že aj prostredníctvom takýchto akcií žiaci nezabudnú na tradície našich predkov...
pani učiteľky Ing. Terkošová a Mgr. Fedorjaková
Stretnutie sa starostky s deviatakmi
Do galérie Stretnutie sa starostky s deviatakmi boli pridané fotografie.
16
Stretnutie sa starostky s deviatakmi
V našej obci sa už stalo pekným zvykom, že skôr, ako opustia deviataci školské lavice ZŠ v Kamenici nad Cirochou, absolvujú stretnutie s pani starostkou.
V piatok 21. júna 2019 sa prišla pani starostka netradične rozlúčiť s deviatakmi. Rozlúčka nebola na obecnom úrade, ale na pôde školy. Dôvod bol jasný. Naši deviataci sa rozhodli zasadiť na školskom pozemku lipu, a preto pozvali vedenie školy i pani starostku, aby spoločnými silami slávnostne vykonali akt sadenia. Ukázali aj svoje prezenčné schopnosti, ktoré nadobudli v škole. Pripravili si projekty o zlepšení a využití parku v obci, viedli diskusiu s pani starostkou.
Školu opustí 18 žiakov, ktorí budú pokračovať v štúdiu na stredných alebo stredných odborných školách. Starostka obce všetkým zaželala veľa úspechov v ich ďalšom štúdiu. Sme radi, že z malých školáčikov, ktorí pred deviatimi rokmi vstúpili do školy, vyrástli krásni mladí ľudia, pred ktorými sa otvárajú ďalšie dvere života. My im držíme palce, aby do nich vstúpili „pravou nohou.“
Mgr. Gabriela Škovranová
Deň rodiny a školy
Dňa 10. júna 2019 sa na našej škole rodičia, pozvaní hostia i široká verejnosť mohli oboznámiť s činnosťou školy prostredníctvom rôznych aktivít na druhom ročníku Dni otvorených dverí pod názvom Deň rodiny a školy.
Tento projekt vznikol spoluprácou všetkých učiteľov, žiakov i rodičov a jeho cieľom bolo:
- predstaviť prácu a výsledky výchovnovzdelávacieho procesu,
- rozvíjať u žiakov komunikačné a prezentačné zručnosti a kompetencie
- posilniť spoluprácu rodiny a školy,
- prezentovať školu ako otvorenú školu, prístupnú spolupráci s rodičmi a ďalšími zložkami života obce,
- zatraktívniť vyučovanie prírodovedných predmetov,
- predstaviť žiakom možnosti budúceho štúdia na SŠ a spropagovať štátom podporované študijné a učebné odbory, na ktorých v budúcnosti môžu žiaci pokračovať v štúdiu.
V priebehu dňa pedagógovia odučili otvorené hodiny z viacerých predmetov. Žiaci 7. – 9. ročníka prezentovali svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti na Malej odbornej konferencii. Počas nej odznelo 14 príspevkov z oblasti chémie, environmentalistiky a spoločenskovedných tém, ku ktorým sa v diskusii vyjadrovali pozvaní hostia v úlohe poroty.
Súčasťou DOD bolo aj otvorenie výstavy tradičných výšiviek a bytového textilu Z truhlice starých mám s podtitulom ľudová slovesnosť v ručných prácach. Na príprave, spracovaní a inštalácii výstavy sa podieľali viacerí žiaci a pedagógovia školy s lektorskou pomocou pani Anny Komarcovej a pani Dariny Rosíkovej, vyšívačiek z Kamenice nad Cirochou.
V rámci spolupráce s SOŠ sme ako hostí privítali žiakov a pedagógov SZŠ v Humennom a SPŠ v Snine, ktorí predstavili praktické ukážky činnosti a zamerania niektorých študijných odborov.
Program bol dôsledne pripravený a zrealizovaný v réžii Mgr. Aleny Engelovej a za spolupráce všetkých učiteľov. Všetci prítomní dostali bulletin s časovým harmonogramom a v závere sa mohli stretnúť aj v provizórnej kaviarničke, kde si v príjemnom prostredí oddýchli, osviežili sa a vyjadrili svoje názory a pripomienky.
Veríme, že to bolo pre rodičov i žiakov poučné, prínosné, ale aj pestré a zaujímavé podujatie, ktorým sa naša škola dôstojne prezentovala. Ďakujeme všetkým zúčastneným za úspešný priebeh akcie.
Mgr. Alena Engelová
Ôsmaci v Bratislave
Do galérie Ôsmaci v Bratislave boli pridané fotografie.
10
Škola v prírode
Do galérie Škola v prírode boli pridané fotografie.
39
DOD
Do galérie DOD boli pridané fotografie.
34
MŠ - Deň rodiny
V stredu 12. júna 2019 sa konalo na futbalovom ihrisku zábavné popoludnie pri príležitosti osláv druhého ročníka Dňa rodiny. Vyzdobený areál ihriska ožil džavotom najmenších, ich nedočkavosťou a očakávaním mám, otcov, súrodencov či starých rodičov. Slniečko jasne žiarilo a mohlo sa začať zábavné popoludnie plné príjemnej hudby, spevu, tanca a spoločných rodinných aktivít. Cieľom tohto podujatia bolo zažiť príjemné popoludnie v duchu lásky, priateľstva, porozumenia a pohody. Úvod patril deťom, ktoré poďakovali za lásku, starostlivosť a výchovu svojim rodičom spôsobom im blízkym - básničkami, pesničkami a tancom. Na ihrisku vyhrávala hudba a vládla tam perfektná nálada. Každá rodina sa pustila do aktivít s naozajstnou chuťou. Odtláčali svoje dlane na pamätné listy, modelovali, strihali, lepili, navliekali korálky a deti maľovali svojich rodičov. Počasie nám prialo a tak sa naše zábavno-tvorivé popoludnie vydarilo. Poslednou spoločnou aktivitou bol "kačací tanec", ktorý si vychutnali ako rodičia, tak aj deti. Po skončení aktivít sa konala aj ochutnávka dobrôt, ktoré upiekli šikovné ruky mamičiek a každý si mohol pochutnať na čerstvo navarenom guľáši. Touto cestou sa chceme poďakovať oteckom p.Lukášovi Vatahovi a p.Miroslavovi Gromanovi, ktorí tento chutný guľáš varili od obeda. Veľké poďakovanie taktiež patrí mamičke p. Mgr. Zuzane Balogovej, ktorá sa podujala pripraviť pohostenie a oslovila aj sponzorov p. Stanislava Veľasa a p. Máriu Rebej.
V príjemnej atmosfére a priateľských rozhovoroch posedávali ešte rodiny aj po skončení oslavy. Veríme, že sme Deň rodiny oslávili v našej materskej škole naozaj originálne. Tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.
Bc. Lucia Mažeriková
Ôsmaci v Bratislave
V dňoch 13. - 15. 6. 2019 sa vybrali deviati žiaci 8.A triedy spoznávať hlavné mesto Slovenskej republiky. Koncoročný výlet sa niesol v duchu príjemných zážitkov, poznávania a veselej nálady. Aj napriek dlhej a náročnej ceste splnil tento školský výlet naše očakávania. Za krátky čas sme sa oboznámili s najznámejšími kultúrnymi pamiatkami, aké Bratislava turistom ponúka. Navštívili sme katedrálu sv. Martina, Bratislavský hrad, Michalskú bránu, most SNP, potulovali sme sa uličkami starého mesta. Ako to už na každom dobrom výlete býva, ani my sme nezabudli na nákupy, bez ktorých by nebol výlet ako výlet. Naše úprimné poďakovanie patrí aj našej sprievodkyni, ktorá nás svojim hovoreným slovom obohatila a rozšírila naše všeobecné poznatky.
Mgr. Zuzana Bednáriková
DEJEPISNÁ EXKURZIA OSVIENČIM A SOĽNÁ JASKYŇA WIELICZKA
Do galérie DEJEPISNÁ EXKURZIA OSVIENČIM A SOĽNÁ JASKYŇA WIELICZKA boli pridané fotografie.
39
EKO DNI
Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia žiaci 1.až 3.ročníka navštívili Vihorlatské múzeum v Humennom a zážitkovým učením načerpali nové informácie zamerané na problematiku životného prostredia a ochrany prírody.
Súčasťou programu na pôde múzea bola videoprojekcia tematických filmov spojená s prednáškovou a diskusnou časťou. Zaujímavé edukačné aktivity a prehliadka revitalizovanej prírodovednej expozície Vihorlatského múzea ich zaujali a nadchli.
Odmenou za ich aktivitu a slušné správanie bola sladká zmrzlina a vyšantenie sa na detskom ihrisku.
Mgr.M.Stebilová
DEJEPISNÁ EXKURZIA OSVIENČIM A SOĽNÁ JASKYŇA WIELICZKA
V utorok, 11. júna 2019, sa žiaci 9.a 8. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie. Navštívili sme koncentračný tábor v Osvienčime a soľnú jaskyňu vo Wieliczke v Poľsku.
Osvienčim, najväčší nacistický koncentračný tábor bol založený v okupovanom juhozápadnom Poľsku, pri meste Osvienčim, v nemeckom jazyku Auschwitz I, počas druhej svetovej vojny. Neskôr boli v okolí mesta vybudované ďalšie tábory, predovšetkým vyhladzovací tábor Auschwitz II Birkenau. V rokoch 1940-1945 tu bolo deportovaných okolo 1 300 000 ľudí, medzi ktorými boli nielen Židia, ale aj vojnový zajatci, Poliaci, Rómovia a príslušníci iných národností.
Koncentračným táborom nás sprevádzala po slovensky hovoriaca sprievodkyňa a prehliadka trvala približne 3hodiny. Exkurziu sme začali prehliadkou Auschwitzu I, a potom sme sa presunuli na obhliadku Auschwitzu II Birkenau, ktorý sa nachádza od koncentračného tábora asi 10minut autobusom.
Ďalšou našou zastávkou bola najkrajšia soľná jaskyňa v Európe Wieliczka, ktorá sa od roku 1978 nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO a mapuje ťažbu soli od stredoveku až do súčasnosti. Prehliadka trvala cca 2,5 hodiny a začínala po 380 drevených schodoch, ktoré sa zdali byť nekonečné. Sprístupnená trasa meria okolo 3km. Po ceste sme si mohli pozrieť techniku pomocou ktorej sa niekedy ťažila soľ, postavy baníkov pri práci, drevené konštrukcie, jazierko, zdobené sály a kaplnku sv. Kingy. Zaujímavosťou je, že v podzemí žili a pracovali aj kone.
Napriek tomu, že sme vstávali skoro ráno a absolvovali sme dlhú cestu, exkurzia sa žiakom páčila a obohatila ich o veľa nových poznatkov, ale aj o veľa pekných zážitkov a zanechala v nich hlboké pocity a dojmy .
Nie nadarmo sa hovorí: "Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť."
Mgr. Jaroslava Ivanová
MŠ-Deň rodiny
Do galérie MŠ-Deň rodiny boli pridané fotografie.
123
Z rozprávky do rozprávky
Do galérie Z rozprávky do rozprávky boli pridané fotografie.
16
Z rozprávky do rozprávky
Rozprávka má v živote dieťaťa veľký význam. Odráža rôzne životné situácie a často ponúka ich riešenie. Rozvíja fantáziu a tvorivosť a v neposlednom rade, lieči dušu.
Žiaci našej školy radi čítajú rozprávky. Vedú ich k tomu rodičia, učitelia, no častokrát oni sami siahnu po peknej rozprávkovej knižke. To nás, učiteľov, inšpirovalo a pripravili sme im pekný koncoročný výlet – Rozprávku na Kežmarskom hrade.
Žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka vstúpili do hradu a dobrodružstvo sa začalo. Spolu s hercami divadla ExTeatro, zažili krásny rozprávkový príbeh, v ktorom sa prelínali deje troch známych rozprávok – Pastier svíň, Princezná na hrášku a Cisárové nové šaty. Žiaci prechádzali hradnými komnatami, v ktorých sa odohrávali prekrásne scénky plné spevu, hudby a divadla. Ich tváre, plné nadšenia, hovorili za všetko.
A keďže výlet bez maškŕt nie je výletom, nachystali sme pre žiakov prekvapenie. Ešte pred Kežmarkom sme sa zastavili v Nestvill Parku v Hniezdnom, kde sa žiaci čo to naučili o výrobe čokolády. Čokoládovňa sa nachádza v krásnom prostredí, s upraveným areálom. Žiaci mali možnosť pochutnať si na troch druhoch teplej čokolády.
Myslíme, že si žiaci z výletu odniesli kopec zážitkov a získali mnoho ponaučení, ktoré plynuli z rozprávky. Poniektorí druháci zo svojich zážitkov napísali pekné príbehy.
Mgr. Jana Straniaková