„Vták má svoje hniezdo, líška dieru a človek svoj domov...
Sladkosť domova nie je v pohodlí ani v hojnosti,
ale v tej hudbe sŕdc, čo náležia k sebe“.
Martin Rázus
V dňoch 23.-24. mája 2019 žiaci - ruštinári 7.A, 8.A a 9.A absolvovali 2-dňový poznávací zájazd v rámci projektu, schváleného Maticou slovenskou „Po stopách Matice slovenskej“.
Cieľ realizácie projektu spočíval v upevňovaní vlastenectva, prehlbovaní historických poznatkov svojej obce – „Naši rodáci v 2.svetovej vojne“, rozvíjaní vedomostí o významných slovenských osobnostiach, za zachovávanie slovanstva a kultúrneho dedičstva.
V Liptovskom Mikuláši prvé kroky našich žiakov viedli na vojenský cintorín Háj – Nicovô, kde si uctili pamiatku padlých vojakov za oslobodenie mesta počas Druhej svetovej vojny. Žiaci položili kvety na hrob č.38, v IX. rade, kde odpočíva aj rodák z Kamenice nad Cirochou Ján Vataha. Náš sprievodca – Ing. Ján Vránsky – predseda Oblastného SZPB upriamil našu pozornosť aj na Pamätnú tabuľu novodobým slovenským hrdinom, ktorí zahynuli v mierových misiách. V zozname sme našli aj meno ďalšieho mladého rodáka – Jána Baloga, ktorý zahynul v roku 2006 pri páde lietadla v obci Hejce.
Nasledovala prehliadka mesta – expozícia Tatrína a Žiadosti slovenského národa, Literárnohistorické múzeum Janka Kráľa, Dom - múzeum Martina a Márie Rázusovcov. Na týchto historických miestach sa naši žiaci ocitli aj v úlohe hercov, v Jánošíkovej mučiarni si „na vlastnej koži“ vyskúšali múčiace nástroje, Radka Mažeriková v Dome - múzeu Rázusovcov recitovala A.S.Puškina.
Na druhý deň žiaci spoznávali históriu a kultúru slovenského národa v Martine. Navštívili sme budovy Matice slovenskej, Šatnicu Matice slovenskej, Dom Jozefa Cigera Hronského a Národný cintorín, kde sú pochované významné slovenské osobnosti.
Pútavou bola aj beseda o Národnej knižnici, o 100. výročí Matice slovenskej a o 100. výročí úmrtia M.R.Štefánika.
Unavení, ale hrdí na duchovné a kultúrne bohatstvo svojho národa a svojej krajiny sme sa vrátili v neskorých nočných hodinách domov – do kolísky svojho rodiska, ktoré je súčasťou „najkrajšieho kúta v šírom svete“.
Počas celého zájazdu sa nám venovali pracovnici Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši a v Martine – spisovatelia Peter Vrlík, Štefan Packa, riaditeľ múzea Janka Kráľa Mgr. Jaroslav Hríc, pracovník členského ústredia v Martine Mgr. Martin Hajník. Vďaka týmto ľuďom s veľkým srdcom a podpore miestneho odboru Matice slovenskej, zriaďovateľa a pani starostky Ing. Moniky Hamaďakovej, vedenia školy, podpore rodičov a záujmu našich žiakov sa podarila dobrá vec – odovzdávanie slovanského kultúrneho dedičstva našich predkov budúcim generáciám, čo bolo, je a bude vždy základom každého národa.
Mgr. Marta Jančíková