„Čo môžeme robiť lepšie, ako hľadať mier, pravdu a život!“
Jan Amos Komenský
Žiaci ruštinári našej školy od začiatku školského roka tvorivo pracujú nie iba v školských laviciach, ale aktívne sa zapájajú do rôznych vedomostných súťaží a projektov. V januári sa naša žiačka Emma Telváková z VIII.A triedy umiestnila na I. mieste v celoslovenskej súťaži „Ruský film v škole“.
5. februára sa uskutočnilo školské kolo súťaže „Ruské slovo“ a víťazi postupujú na krajské kolo súťaže. Potešujúce je, že medzi víťazmi je aj žiak I. stupňa Peťko Terkoš, ktorý už teraz prejavuje veľký záujem o ruský jazyk.
V dňoch 7. a 8. februára žiaci, ktorí sa zapojili do projektu “Spoznaj Rusko XVIII. storočia“, dostali od Veľvyslanectva RF v Bratislave pekný darček - pozvanie na unikátnu výstavu „Zlatý vek Peterhofu - od Petra I. po Katarínu II.“ Výstava je otvorená na Bratislavskom hrade v historickom múzeu a predstavuje život na cárskom dvore v Peterhofe, ktorý začal budovať Peter I. a pôsobili na ňom mnohí významní ruskí panovníci. Medzi nimi aj legendárna Katarína II., už za svojho života nazývaná Katarína Veľká.
Prijemným prekvapením bola aj pešia exkurzia - prehliadka kultúrnych a architektonických pamiatok Bratislavy, ktorú pre nás pripravil bývalý žiak našej školy Lukáš Jacko spolu so svojím dobrým známym, rodeným Bratislavčanom. Potom naša cesta viedla na Bratislavský hrad .
Na výstave žiaci obdivovali originálne odevy panovníkov, porcelán z ďalekého Orientu, obrazy a ďalšie osobné predmety vládcov. Unikátom exponátom je trón Petra II., ktorý bol doteraz vystavený mimo Ruska iba v USA. Za pozornosť stojí taktiež soška obľúbeného psa Kataríny II. - malého talianskeho chrtíka, ktorého si dala zvečniť po jeho smrti. Máloktorí panovníci sa zapísali do dejín Ruska tak ako Peter I. Veľký (1682 – 1725) a Katarína II. Veľká (1762 – 1796). Ruský imperátor Peter I. svojou politikou otvoril Rusko Európe. Jeho najväčším dielom bolo založenie nového hlavného mesta St. Petersburgu, ktoré sa stalo oknom do Európy, živým kotlom miešania ruskej a západoeurópskej kultúry.
Po prehliadke výstavy cesta našich žiakov smerovala do Národnej rady SR. Žiaci absolvovali odborný výklad a prezreli si s veľkým záujmom aj umelecké diela, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou interiéru budovy parlamentu – sedem tabuľových olejomalieb na dreve od známeho slovenského autora Albína Brunovského. V aule sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých artefaktov zapožičaných zo Slovenského národného múzea, napríklad vzácne litografie slovenských dejateľov. Predmety veľkej hodnoty strážia dvaja uniformovaní muži. Výmena stráží tiež zaujala našich žiakov. Taktiež s veľkým záujmom si žiaci vypočuli historické informácie, napríklad to, ako vznikla slovenská vlajka. Je tiež veľmi podobná ruskej. Ďalšie kroky žiakov viedli priamo do rokovacej sály, kde mohli naživo sledovať rokovanie vlády .
Unavení, no plní pekných zážitkov sme sa vrátili domov v neskorých večerných hodinách.
Mgr. Marta Jančíková